1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vlada-n [284]
2 years ago
5

Please help thank you.

Mathematics
1 answer:
miv72 [106K]2 years ago
4 0
Hello!

All lines within a circle are the same length

We first have to find the length of one of the lines.

7 + 4 = 11

Now we find what we are missing from the second line

5 + z = 11

z = 6

The answer is C)6

Hope this helps!
You might be interested in
Please solve this math problem very simple for points and if your correct you get brainly
____ [38]

Answer:

58 and 1/2

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which of the following is the same as 3/5÷4/7 <br> 3/5÷7/4<br> 4/7÷3/5<br> 3/5×4/7<br> 3/5×7/4
Gala2k [10]

Answer:

all have numbers 3 5 4 7

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Write in slope intercept form.<br> 15x − 4y = 11
kvv77 [185]

Answer:

y = 15/4x - 11/4

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Determine the surface area of the rectangular prism below
Margaret [11]
Were is the rectangle
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Give two words or phrases that can be used to express operation: addition, subtraction, multiplication, and division
Katarina [22]
Addition could be the words 'increased by' or 'more'
examples: a number increased by 4 is equal to three times another
bob has 4 more apples than joe or


subtraction could be 'less than' or 'decreased by'
examples: 3 less than a number...
a number decreased by 4 is...

multiplication could be like 'product of' or 'per'
examples: the product of 2 numbers, x and y...
there are 3 apples per box

divison could be like 'divided by'  or 'split'
examples: 3 divided by 4
120 apples split into 3 parts
7 0
3 years ago
Other questions:
  • The graph shows the functions f(x), p(x), and g(x):
    7·1 answer
  • Eva has £6.05 in her moneybox.
    14·1 answer
  • Identify the relationship then solve for x
    11·1 answer
  • What are the first 20 positive integers?
    11·2 answers
  • PLEASE HELP DUE TODAY‼️‼️
    14·2 answers
  • What is the best way to describe the solution for the following question 2x+3=2x-8 A) There is only one solution (x=5) B) There
    15·1 answer
  • Show working please
    15·2 answers
  • A 24 lb. bag of dog food sells for $10.56. What is the unit price per pound?
    8·2 answers
  • VE
    14·1 answer
  • 5^x × 25^2= 5^12<br>solve carefully.​
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!