1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ohaa [14]
3 years ago
10

64 + {40 ÷(4 - 7 + 8)} - 10 solve this clearly​

Mathematics
1 answer:
slega [8]3 years ago
5 0

Answer:

62

General Formulas and Concepts:

<u>Pre-Algebra</u>

Order of Operations: BPEMDAS

  1. Brackets
  2. Parenthesis
  3. Exponents
  4. Multiplication
  5. Division
  6. Addition
  7. Subtraction

Step-by-step explanation:

<u>Step 1: Define expression</u>

64 + [40 ÷ (4 - 7 + 8)] - 10

<u>Step 2: Evaluate</u>

  1. Brackets - Parenthesis - Subtract:          64 + [40 ÷ (-3 + 8)] - 10
  2. Brackets - Parenthesis - Add:                 64 + [40 ÷ 5] - 10
  3. Brackets - Divide:                                    64 + 8 - 10
  4. Add:                                                          72 - 10
  5. Subtract:                                                   62

And we have our final answer!

You might be interested in
Johanna is selling cheese at the farmers’ market. One wheel of cheese has a diameter of 9 inches.
AleksAgata [21]

Answer:

The area of the wheel cheese is 63.62 inches²

The cost per square inch is $0.29

Step-by-step explanation:

* Lets explain how to solve the problem

- One wheel of cheese has a diameter of 9 inches

∵ The wheel is shaped a circle

∵ The diameter of the wheel is 9 inches

- The radius of the circle is half its diameter

∵ The radius of the wheel = 1/2 its diameter

∴ The radius of the wheel = 1/2 (9) = 4.5 inches

- The area of a circle = πr²

∴ The area of the wheel cheese = π(4.5)² = 63.61725124 inches²

* The area of the wheel cheese is 63.62 inches²

- The 9-inch wheel of cheese costs $18.60

∵ The area of the wheel cheese is 63.62 inches²

∵ It cost is $18.60

- To find the cost per square inch divide the cost of the wheel

  by its area

∴ The cost per square inch = 18.60 ÷ 63.62 = 0.29

∴ The cost per square inch is $0.29

6 0
3 years ago
Evaluate 4 · 1 + 6 · 16 + 0<br><br> a) 8<br> b) 0<br> c) 100<br> d) 185
tatuchka [14]

4+96=100 when you follow PEMDAS

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
75 miles to 225 miles as a fraction in simplest form
Pie

Answer:

\frac{1}{3}

Step-by-step explanation:

When reducing a number to its lowest term you use the GCF of the denominator and numerator then divide using this number. :

\frac{75}{225} ÷\frac{75}{75} = \frac{1}{3}

The gcf of 75 and 225 is 75 so we divide both the numerator and denominator by 75.

HOPE THIS HELPED

5 0
3 years ago
Whats the answer? I dont get it?
SSSSS [86.1K]
It’s the first answer choice
5 0
3 years ago
The population of a city has increased by 15% since it was last measured if the current population is 43700 what was the previou
maks197457 [2]

Answer:

37,145

Step-by-step explanation:

43,700×15%= 6,555

43,700-6,555= 37,145

the previous population was 37,145

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Can someone plz help me!??!
    15·1 answer
  • Use the intercept form to find the equation of the line with the given intercepts. The intercept form of the equation of a line
    11·1 answer
  • Which juice container is larger 2 L or 1 gallon
    14·1 answer
  • If the side that is 6 units long is the base of this parallelogram, what is its corresponding height?
    11·1 answer
  • FAST PLEASE 50 POINTS :D
    11·2 answers
  • When x = 12, find the ordered-pair solution of y = −(1/6)x − 2
    9·1 answer
  • Write the improper fraction 31/20 as a mixed number?
    9·1 answer
  • Why is the percent of change from 145 pounds to 132 pounds
    11·1 answer
  • (GIVING BRAINLIEST TO WHO HELPS ME!!)
    9·1 answer
  • Bryce is shopping online and finds a great deal on wooden toy chests. Bryce pays $39 for a
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!