Answer:
The unit rate is $4 for 1 pound of rice.
Step-by-step explanation:
P.S Can I have brainliest?
$4 per pound
Unit rates are in terms of 1.
8/2 = 4
So $8 for 2 pounds is equivalent to $4 for 1 pound.
You could get 5 packs of cookies.
Each pack would cost $3.50, so we would have to divide $17.50 by $3.50, which would give us 5 packs of cookies
1) 15
2) 18
3) 72