1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gnoma [55]
3 years ago
15

In the space below, express $8 for 2 pounds of rice as a unit rate.

Mathematics
2 answers:
omeli [17]3 years ago
8 0

Answer:

The unit rate is $4 for 1 pound of rice.

Step-by-step explanation:

P.S Can I have brainliest?

Gemiola [76]3 years ago
4 0

Answer:

$4 per pound

Step-by-step explanation:

Unit rates are in terms of 1.

8/2 = 4

So $8 for 2 pounds is equivalent to $4 for 1 pound.

You might be interested in
There are three nursing positions to be filled at Lilly Hospital. Position 1 is the day nursing supervisor; position 2 is the ni
Alex Ar [27]

Step-by-step explanation:

Applicants can be filled by equal numbers thus 5 applicants can cover per shift

5 0
3 years ago
Venn diagrams: unions, intersections, and complements<br><br><br> Attached is the photo references
ohaa [14]

Answer:

4, 8

Step-by-step explanation:

D iswholly part of B. so B intersect D is D

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
The product of a number and 7
musickatia [10]
Product: Multiplication. therefore, 7n 
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve the following equation 5(y+4) =4(y+5)
kvv77 [185]

Answer:

Step-by-step explanation:

5(y+4) = 4(y+5)

5y+20 = 4y + 20

5y = 4y

y=0

6 0
4 years ago
*LAST QUESTION, PLEASE HURRY AND ANSWER* What is the volume of the cone below? (Use 3.14 for pi)
enyata [817]

Answer:

<h2>           The third:  5.32 cubic units</h2>

Step-by-step explanation:

R = 1.52

H = 2.2

π = 3.14

V=\frac13\pi R^2\cdot H\\\\V=\frac13\cdot3.14\cdot(1.52)^2\cdot2.2=5.3200810\overline6\approx5.32

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Which epuation could be used to represent the table shown?
    7·1 answer
  • you invested $27000 in two account paying 2% and 8% annual interest respectively of the total interest earned for the year was $
    6·1 answer
  • What is the area of this polygon?
    9·2 answers
  • 90 + 15x + 10y + 20z
    7·1 answer
  • Need some help with this math problem ​
    7·1 answer
  • Susan has a part time job. She earns $7 an hour. She earns at most $143.50 a week. What is the greatest number of hours that she
    8·1 answer
  • GOLF It costs $12 to attend a golf clinic
    13·1 answer
  • Monica has 50 animals, 30 of the animals are cats. What percent of the animals are cats
    9·2 answers
  • As a part of a customer loyalty program, a restaurant's computer chooses orders at random to receive a free appetizer. Each orde
    6·1 answer
  • How to multiply 168 x 1873? Please tell me step by step. Thanks!
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!