1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gnoma [55]
2 years ago
15

In the space below, express $8 for 2 pounds of rice as a unit rate.

Mathematics
2 answers:
omeli [17]2 years ago
8 0

Answer:

The unit rate is $4 for 1 pound of rice.

Step-by-step explanation:

P.S Can I have brainliest?

Gemiola [76]2 years ago
4 0

Answer:

$4 per pound

Step-by-step explanation:

Unit rates are in terms of 1.

8/2 = 4

So $8 for 2 pounds is equivalent to $4 for 1 pound.

You might be interested in
An employee works 22 days per month. If they work an average of 8 1/4 hours per
Elina [12.6K]

Answer:

72 1/4

step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Use the following diagram to answer question 4 and 5
baherus [9]

Answer:

3x-13+2x+4=116( the sum of two interior angle is epual to the sum of exterior angle )

5x =116-9

5x=107

x=21.4 degree

then

angle a= 3*21.4-13

a=51.2degree

angle b=2*21.4+2

b =44.8degree

Step-by-step explanation:

plz make me brainliest

3 0
2 years ago
Barb earns 26% commission on each lab manual she sells. If she sells 1200 manuals at $9.95 each, find her commission.
kvasek [131]
1200 × 9.95 = 11.940 × 26 =310,440 ÷ 100 = 3,104.40 her commission is $ 3,104.40
6 0
3 years ago
If your scale factor is 3/4, how will the scaled copy compare to the original?
Kisachek [45]
A scaled copy with the scale factor being 3/4 it would be smaller because it’s less than one so whenever there is a fraction that’s less than one then the shape would be smaller aswell
3 0
3 years ago
Olve. Do your work on a separate she
Mazyrski [523]

Answer:

Step-by-step explanation:

2 coins are 0.25 = 50 cents. That leaves 92-50 = 42 cents and 5 coins to go.

The only way to get 2 cents is to have 2 pennies. That leaves 40 cents and 3 coins to go.

The only way to get 40 cents with 3 coins is 1 quarter, 1 dime, and 1 nickel.

So you have 3 quarters = 75 cents.

2 pennies = 2 cents.

1 dime = 10 cents.

1 nickel = 5 cents.

92 cents total and 7 coins.The only way to get 40 cents

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Triangle ABC has vertices A(0, 6) , B(−8, −2) , and C(8, −2) . A dilation with a scale factor of 12 and center at the origin is
    6·2 answers
  • You randomly draw a marble from a bag of marbles that contains 77 blue marbles, 22 green marbles, and 11 red marble.
    9·2 answers
  • Solve for x. 8/x-7=7/2
    7·2 answers
  • Factor 4x^2 + 1x – 13
    8·1 answer
  • What is the value of x in 2/5(4x-3)-2x=4/5-x
    10·1 answer
  • Thirteen wolves are introduced to a new area. Assume that the wolf population triples every year. How many wolves would there be
    9·2 answers
  • Can yall help me out ?​
    9·1 answer
  • Simplify to a single power of 3
    15·1 answer
  • Solving for x... please help me....​
    5·1 answer
  • Show work, for extra Brainly, elementary work, multiplying unit fractions by whole numbers
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!