In the space below, express $8 for 2 pounds of rice as a unit rate.
2 answers:
Answer:
The unit rate is $4 for 1 pound of rice.
Step-by-step explanation:
P.S Can I have brainliest?
Answer:
$4 per pound
Step-by-step explanation:
Unit rates are in terms of 1.
8/2 = 4
So $8 for 2 pounds is equivalent to $4 for 1 pound.
You might be interested in
Step-by-step explanation:
Applicants can be filled by equal numbers thus 5 applicants can cover per shift
Answer:
4, 8
Step-by-step explanation:
D iswholly part of B. so B intersect D is D
Product: Multiplication. therefore, 7n
Answer:
Step-by-step explanation:
5(y+4) = 4(y+5)
5y+20 = 4y + 20
5y = 4y
y=0
Answer:
<h2>
The third: 5.32 cubic units</h2>
Step-by-step explanation:
R = 1.52
H = 2.2
π = 3.14
