1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
oksian1 [2.3K]
3 years ago
14

*LAST QUESTION, PLEASE HURRY AND ANSWER* What is the volume of the cone below? (Use 3.14 for pi)

Mathematics
1 answer:
enyata [817]3 years ago
4 0

Answer:

<h2>           The third:  5.32 cubic units</h2>

Step-by-step explanation:

R = 1.52

H = 2.2

π = 3.14

V=\frac13\pi R^2\cdot H\\\\V=\frac13\cdot3.14\cdot(1.52)^2\cdot2.2=5.3200810\overline6\approx5.32

You might be interested in
Aiden paid $1.50 for 5 pounds of watermelon.What is the unit price for the watermelon?
Harrizon [31]
$1.50 ÷ 5 = $.30 per pound
4 0
3 years ago
In one city, the ratio of households with pets to
SpyIntel [72]

Answer:

40,779

Step-by-step explanation:

i took the k12 test

8 0
3 years ago
F(x) = x^2-4x find f(2)
irga5000 [103]

Answer: -4

Step-by-step explanation:

Given the value of x, you must plug it into the equation ( f(x) is basically y )

(2)^2 - 4(2)

4 - 8 = -4

8 0
3 years ago
Enter the number in scientific notation. 33,254 = x10​
Alex Ar [27]

Answer:

33254=3.3254*10^4

Step-by-step explanation:

You use the hint

7 0
3 years ago
You should be able to spend a little over 1/4 of your gross monthly pay on rent.<br> True or False?
san4es73 [151]
Yes this is true. Renting payment scheme should work when you're capable to spend 1/4 of your gross monthly pay. This is 25-30% of your gross salary intended for rent. This is how landlords approves you to rent on his/her property, however there are other places which would required a benchmark amount. For example in New York, you will not be able to rent unless your gross annual salary is at least 40-48x of the monthly rent.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Can you help me, Please!? 3-9 use the image on the top right of the paper
    5·1 answer
  • Mary Palm's checking account had a starting balance of $785.63. She wrote a check for $57.00 for groceries and a check for $125.
    9·1 answer
  • WILL REWARD BRAINLIEST! The table below shows the cubes of different numbers: Number (x) 3 −3 5 −5 Cube of the number (y) 27 −27
    8·1 answer
  • Simon and his niece Marcie are comparing their ages to see if there is a Mathematical connection. They find that Simon is three
    7·1 answer
  • Jessica works at a nearby electronics store. She makes a commission of 9% on everything she sells. If she sells a laptop for $37
    7·2 answers
  • Yancy is 2 years older than 3 times her younger sister’s age. Her younger sister is 6 years old. How old is Yancy?
    14·1 answer
  • Find and compare median and mode
    8·1 answer
  • Orly uses 3 cups of raisins for every 10 cups of trail mix she makes. How many cups of trail mix will she make if she uses 12 cu
    11·1 answer
  • 2. Find the length of AD if the length of AB is
    13·1 answer
  • What is the value of x? 160° 51°​
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!