1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
attashe74 [19]
3 years ago
10

The growing interest in and use of the Internet have forced many companies into considering ways to sell their products on the W

eb. Therefore, it is of interest to these companies to determine who is using the Web. A statistics practitioner undertook a study to determine how education and Internet use are connected. She took a random sample of 15 adults (20 years of age and older) and asked each to report the years of education they had completed and the number of hours of Internet use in the previous week. These data follow.
Education 11 11 8 13 17 11 11 11
Internet use 10 5 0 14 24 0 15 12
Education 19 13 15 9 15 15 11
Internet use 20 10 5 8 12 15 0

a. Employ a suitable graph to depict the data.
b. Does it appear that there is a linear relationship between the two variables? If so, describe it.
Mathematics
1 answer:
Romashka [77]3 years ago
4 0

Answer:

Kindly check explanation

Step-by-step explanation:

Given the data:

Education : 11 11 8 13 17 11 11 11 19 13 15 9 15 15 11

Internet use 10 5 0 14 24 0 15 12 20 10 5 8 12 15 0

Labeled scatter plot of Education and Internet Use is attached in the picture below.

Yes there appears to be a linear relationship between the two variables (Education and Internet Use) as the data points appears to have an upward trend depicted by the linear trend line in the graph.

The correlation Coefficient value which is measures the degree of linear relationship between education and internet use is 0.7048

You might be interested in
A telephone company in germany charges 0.12 euro per minute to call the US after a connection fee of 1.50 euro what is the total
Nana76 [90]

Answer:

Total minutes = 47 Minutes

Step-by-step explanation:

A telephone company in germany charges 0.12 euro per minute to call the US after a connection fee of 1.50 euro

Expressing the statement in mathematical terms;

Cost = 0.12x + 1.5 where x represens minutes

if the cost of the call was 7.14 euro, total minutes  = ?

7.14 = 0.12x + 1.5

7.14 - 1.5 = 0.12x

5.64 = 0.12x

x = 5.64 / 0.12 = 47

Total minutes = 47 Minutes

8 0
3 years ago
Write an equation for L in point slope form L is parallel to y=5x. points (1,-1)
mojhsa [17]

Answer:

<h2>y + 1 = 5(x - 1)</h2>

Step-by-step explanation:

The slope-intercept form:

y=mx+b

m - slope

b - y-intercept

Parallel lines have the same slope.

We have y = 5x → m = 5.

The point-slope form:

y-y_1=m(x-x_1)

We have the slope m = 5 and the point (1, -1). Substitute:

y-(-1)=5(x-1)\\\\y+1=5(x-1)

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Correct answers only pls.
Colt1911 [192]
-1.25 or -1 1/4 that’s because the dot is in between a half and a whole number so one half divided by two is 1/4
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
— 2y – Зу +8 = 8 — 5у – 12
jasenka [17]

Answer:

No Solution.

Step-by-step explanation:

Equality equation:

— 2y – Зу +8 = 8 — 5у – 12  (Given)

-5y + 8 = -4 - 5y (distributive property of equality)

-5y = -12 - 5y (subtraction property of equality)

= -12 (addition property of equality)

when you add 5y on both sides it cancels the 5y out, it's no solution.

<em><u>Ace-The Kid Laroi</u></em>

6 0
3 years ago
One kitty weighs 2 pounds 4 ounces. Another kitten weighs 2 ounces less. What is the combined weight of the two kittens in ounce
My name is Ann [436]
70 ounces because there are 16 ounces in a pound so 16 x2 equals 32 + 2ounces equals 36 - 2 equals 34 , 34 + 36 = 70 ounces in total .
3 0
3 years ago
Other questions:
  • A substance has a volume of 20 mL and a density of 2.5 g/mL. What is its mass? (4 points)
    8·1 answer
  • Solve the equation. −10x + 1 + 7x = 37 x = −15 x = −12 x = 12 x = 15
    11·2 answers
  • 4-x/3&gt;6 what do I do???????
    10·1 answer
  • The registrar's office at ACC predicts that 30% of the 6,950 spaces open in various math classes will be filled
    13·1 answer
  • What is the value of f(5) in the function below? f(x)=1/4 x 2^x
    7·1 answer
  • Bryan's mom spent $46.20 filling up her gas tank if her gas tank can hold 12 gallons of gas how much did each gallon cost​
    10·2 answers
  • What does r equal? <br>5(3-5r) + 3r = -(5r + 2)
    13·1 answer
  • What’s the correct answer for this?
    6·1 answer
  • Seis grifos, tardan 10 horas en llenar un
    14·1 answer
  • Enter the median of the following dataset 7,15,12,13,8,11
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!