1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Radda [10]
3 years ago
7

Two airplanes are carrying food and medical supplies to a country in needOne airplane is carrying 63 meals and 51 medical The to

tal the supplies on that airplane is The other airplane is carrying 77 meals and 51 medical kitsThe cost for the supplies on that airplane Write and solve a system of equations to find the price of one meal and the price of one third airplane is carrying 70 meals and 62 medical , what is the total cost of supplies
Mathematics
1 answer:
Nonamiya [84]3 years ago
7 0

Answer:374

Step-by-step explanation:

you add them all then get the total

You might be interested in
Nicky is considering two different companies for textbook rentals. For
maks197457 [2]

Answer:

if youre answer has to be a whole number it would be 3 otherwise it would be  x<4 ( so anything less than 4 )

Step-by-step explanation:

so because we are trying to find which company is less, we need to set up in inequality.

so first lets do company A

because 15 is our reoccuring fee, its going to be the coeifficient

so the equation would be

A - 15x + 20

now lets do company B

because it only 20 every month we dont need to have a constant which means the equation for B would be

B - 20x

so lets put it all together

15x + 20 > 20x ( remember our B side has to be less )

now lets solve it

20 > 5x

we know that if x = 4 then the two would be equal, which means our answer would have to be 3 months.

now always check your work.

15 (3) + 20 = 65

20(3) = 60

3 0
3 years ago
A crater shaped like a cone has a height of 24 yd and a diameter of 72 yd.
mezya [45]
The formula for the volume of a cone is (1/3)*area of the base * height. The base is a circle, whose area is pi times radius^2. Here this is pi * (r^2) = 3.14*(72 / 2 yd)^2 = 4069.44 yd^2. And so the volume is (1/3) * 4069.44 yd^2 * 24yd = 32,555.52 yd^3. I recommend that you find the most common formulas of the geometrical figures and make a flashcard that you can use at any moment.
5 0
3 years ago
Richard receives a 3.5% commission for selling cleaning supplies. What is his commission on sales of $122,591?
konstantin123 [22]

Answer:

We have to find 3.5% $122,591

So,

122591*3.5/100=4,290.685

So, the commission will be $4,290.685

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A bus on a regular schedule takes 3 1/4 hours to reach its destination. The express bus takes 2 1/2 hours to make the same trip.
RSB [31]
Time taken by a regular bus to reach its destination = 3 1/4 hours
                                                                                   = 13/4 hours
Time taken by the express bus to make the same trip = 2 1/2 hours
                                                                                       = 5/2 hours
Time that can be saved by taking the express bus = (13/4) - (5/2) hours
                                                                                 = (13 - 10)/4 hours
                                                                                 = 3/4 hours
So 3/4 hours can be saved by taking the express bus rather than the regular bus. The correct option among all the options given in the question is option "C". I hope the procedure is simple enough for you to understand.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELPPP MEE.....
mariarad [96]

Answer:

C ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀

6 0
3 years ago
Other questions:
  • The length of a rectangular garden is 7 meters longer than its width. if its perimeter is ( 12 x + 14) meters, find its length i
    14·1 answer
  • How do I factor<br><br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=2x%20%7B%20%2B%7D%5E%7B3x" id="TexFormula1" title="2x { +}^{3x" alt="2x
    6·1 answer
  • Can someone explain to me the steps and how to solve it thank s you
    5·1 answer
  • Doug and Elizabeth planted a garden on their farm. They wish to increase its dimensions by 50% without changing the shape of the
    15·1 answer
  • A package of 5 pairs of insulated gloves cost $36.95.what is the unit price of the pair of gloves?​
    9·1 answer
  • Simplify the expression to a + bi form
    10·1 answer
  • Calculate the value of each expression 18/-3
    15·1 answer
  • 150% of 150 is what number? (15 points I think?)
    8·2 answers
  • Use the subtraction method to solve the system of equations. Choose the correct ordered pair. 2x-y=6
    11·1 answer
  • Sean bought a laptop and a printer. He sold both items for £1,500 getting £1,300 just for the laptop. Sean made a 46% profit on
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!