1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Romashka [77]
2 years ago
10

What is (n+8) + (n−12)

Mathematics
2 answers:
harina [27]2 years ago
4 0

Answer:

2n - 4.

Step-by-step explanation:

(n+8) + (n−12)

= n + 8 + n - 12

= n + n + 8 - 12

= 2n - 4.

shepuryov [24]2 years ago
3 0

Answer:

2n-4

Step-by-step explanation:

add like terms. n+n=2n 8+-12=-4

2n-4

You might be interested in
The inventory of a store 2 years ago was worth $45,000. This year it is worth $49,500. What is the percent increase?
UkoKoshka [18]
It is 0.4500% hope this helps
7 0
3 years ago
Help me with 26,25,24
nexus9112 [7]
26: <span>-90 / 5 = -18
25: </span><span>-2 / 5 = -0.4
24: </span><span>-5 / 5 = -1</span>
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What do rectangles and parallelograms have in common?
Aleks [24]

Answer:

They are quadrilaterals that have opposite sides equal in length.

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Rachel surveyed her friends on the number of siblings each one had. Her results are shown in the table below.
Lynna [10]
It is A. a bar of graph
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help me w the answer
Olin [163]
I have no clue. im on that same question
3 0
3 years ago
Other questions:
  • 25 is 45% of what number
    5·1 answer
  • Suppose that a satellite defense system is established in which four satellites acting independently each have a 0.9 chance of d
    9·1 answer
  • 3(9.99) + 5(1.29).<br> plz Answer <br> show work
    15·2 answers
  • Behind you there is a sneeze. You don't know it at the time, but this begins a chain reaction of flu that ripples through the sc
    10·1 answer
  • 8u^2- 42u^2<br> Help plzz
    7·2 answers
  • What is the solution to the equation below? Round your answer to two
    7·1 answer
  • Nancy joined a school band .she bought 4 violins at 87.82 per violin and 2 song books
    11·1 answer
  • Can somebody please tell me if this is correct or not​
    12·2 answers
  • Look below for problem
    13·2 answers
  • Unit rate for $67.92 for 4 gallons
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!