1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Andru [333]
2 years ago
12

Which store has the better buy? Pet Smart sells 20 pounds of pet food for $13.99 or Chewy sells 50 pounds of pet food for $37.99

?
What is the unit rate of the bargain price?
Mathematics
1 answer:
zimovet [89]2 years ago
6 0

Answer:

pet smart sell

Step-by-step explanation:

because it is cheaper than other sell

You might be interested in
Find the distance between the points given.<br><br> (-10, 3) and (-10, 12)
aliina [53]

Answer:

9

Step-by-step explanation:

They both have -10 so just compare 3 and 12. Thats a difference of 9.

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Armando read 20 pages of his 200-page book in 4 hours. At this rate, how long will it take him to read the entire book? (5 point
denis-greek [22]
The answer is B:40 hours. You take 200 divided by 20 to get 10 (the amount of 20 page sections he needs to read) and then multiply 10 by 4 (the speed he reads).
7 0
3 years ago
45% of all 1st graders at Sierra Elementary School are female students. This year there are 54 female 1st graders at Sierra Elem
Anit [1.1K]

Answer:

There are 120 1st graders at Sierra Elementary School this year

Step-by-step explanation:

Let n represent the total number of 1st graders at Sierra Elementary School

Since 45% of all 1st graders at Sierra Elementary School are female students and this year there are 54 female 1st graders, 45% of n is equal to 54

→ n(\frac{45}{100}) = 54

→ 45n = 5400

→ n = 120

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Convert 5 killogram into grams . here are the answer choices A.5,000 B.500 C.50 D. 5,500
serious [3.7K]
The answer to this question is 5000
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
At a concession​ stand, three hot dog(s) and two hamburger(s) cost ​$8.00​; two hot dog(s) and three hamburger(s) cost ​$8.25. F
qaws [65]

Answer:

$1.5

Step-by-step explanation:

Solve by graphing the system of equations where x = the number of hot dogs and y = the number of hamburgers

> 3x + 2y = 8

> 2x + 3y = 8.25

The solution is (1.5, 1.75)

-- Check attachment for graph

5 0
2 years ago
Other questions:
  • There are 750 spectators in the stadium of which 420 of them are woman and the rest are man what percent are men
    14·1 answer
  • How to find cos11pi/3. what is the steps to find this
    7·1 answer
  • Describe the dimension of a line
    12·2 answers
  • maya is 3 years older than ned and 2 years younger than carla. ten yeras ago, carlas age was equal to the sum of the ages of ned
    6·1 answer
  • Which are the possible side lengths of a triangle?
    6·1 answer
  • 3x2(9×)0= x complete the equation ​
    5·1 answer
  • Tom is the deli manager at a grocery store. He needs to schedule employees to staff the deli department at least 260 person-hour
    14·1 answer
  • Brainliest is given to whoever answers correctly.
    7·2 answers
  • Please help!!! Due very soon!!
    12·1 answer
  • In triangle ABC, what is the value of x?
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!