Which store has the better buy? Pet Smart sells 20 pounds of pet food for $13.99 or Chewy sells 50 pounds of pet food for $37.99
?
What is the unit rate of the bargain price?
1 answer:
Answer:
pet smart sell
Step-by-step explanation:
because it is cheaper than other sell
You might be interested in
Answer:
2x + y = 2
Step-by-step explanation:
y = -2x + b
-4 = -2(3) + b
-4 = -6 + b
2 = b
y = -2x + 2
2x + y = 2
Answer:

Step-by-step explanation:
One formula for the reproduction of bacteria is

Data:
N = 2
N₀ = 1
t = 15 min
Calculation:

Answer:
do a 3 by 3
Step-by-step explanation:
three across and three up
Answer:
5-1.6n
Step-by-step explanation:
5+3.2n-4.8n=5-1.6n
Answer:
6k + 19
Step-by-step explanation:
7k - k + 19
6k + 19