Answer:
A
Step-by-step explanation:
Using the tangent ratio in the right triangle
tan12° =
=
=
( multiply both sides by 44 )
44 × tan12° = AC , then
AC ≈ 9.35 ( to 2 dec. places )
Answer:
2/6 or 1/3
Step-by-step explanation:
Nothing it is just basic mathematics
Answer:
£5.04
Step-by-step explanation:
Let's first find the unit cost.
£3.60/2.5kg = £1.44/kg
To find out how much money 3.5kg of apples costs, we simply need to multiply the unit price by 3.5.
£1.44/kg * 3.5kg = £5.04.
Answer:
45 miles in 1 hour
Step-by-step explanation:
135/3 = 45
45 miles in 1 hour