1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lapo4ka [179]
2 years ago
5

I dont get this and no links and a explanation please?

Mathematics
1 answer:
Lena [83]2 years ago
5 0

Answer:

check explanation

Step-by-step explanation:

so you must find the missing leg. pythagorean theorem is a^2 + b^2 = c

find C and that number, use to find the area of the triangle.

to find area of a triangle, you use this formula- area=1/2bh

You might be interested in
Find the length of AC on this triangle
Illusion [34]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

Using the tangent ratio in the right triangle

tan12° = \frac{opposite}{adjacent} = \frac{AC}{BC} = \frac{AC}{44} ( multiply both sides by 44 )

44 × tan12° = AC , then

AC ≈ 9.35 ( to 2 dec. places )

4 0
2 years ago
If 15% of the total ticket sales 375 dollars what is the value of the total ticket sales
EleoNora [17]
2500 dollars is the total
4 0
3 years ago
If I have a candy bar divided into 6 equal parts, and I eat 2 of the parts, what fraction of the candy bar did I eat?
Afina-wow [57]

Answer:

2/6 or 1/3

Step-by-step explanation:

Nothing it is just basic mathematics

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
2.5kg of apples cost £3.60 work out the cost of 3.5kg of apples
professor190 [17]

Answer:

£5.04

Step-by-step explanation:

Let's first find the unit cost.

£3.60/2.5kg = £1.44/kg

To find out how much money 3.5kg of apples costs, we simply need to multiply the unit price by 3.5.

£1.44/kg * 3.5kg = £5.04.

3 0
2 years ago
135 miles in 3 hours is miles in 1 hour.
Vanyuwa [196]

Answer:

45 miles in 1 hour

Step-by-step explanation:

135/3 = 45

45 miles in 1 hour

8 0
2 years ago
Other questions:
  • (0,8) is the ONLY solution to the system of equations:
    5·1 answer
  • A candle burns down at the rate of 0.5 inches per hour. The original height of the candle was 9 inches.
    13·1 answer
  • The ratio of students in Jamie's class to have a dog or cat home to those who don't is 12 to 8 what percent of the class do not
    10·1 answer
  • Which expression is the exponential form of
    15·1 answer
  • HELPPPPPP!! I DONT UNDERSTAND MATHHHHH<br><br> Solve the equation.<br> -2(x+5)=10
    5·2 answers
  • Please help me will give brilliant ​
    8·1 answer
  • Factor the following expression X^2-9x+8
    10·1 answer
  • Find the common difference of the arithmetic sequence.
    15·2 answers
  • WILL GIVE BRAINLIEST. NEED URGENTLY!
    12·1 answer
  • use the coordinate plane above. write the ordered pairs that names each point. then identify the quadrant where each point is lo
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!