1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Diano4ka-milaya [45]
3 years ago
13

Find the total cost, to the nearest cent, for a meal at a restaurant that cost $19.74 with

Mathematics
2 answers:
Oksanka [162]3 years ago
8 0
$21.22

Multiply 19.74 times 0.075 (7.5% converted to a decimal) to get 1.48 (the amount of tax) and add that to the cost of the meal (19.74)
gogolik [260]3 years ago
8 0

Answer:

$21.22

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Use the distributive property to simplify the expression.<br> 4 (1/4a + b - 6)
nadya68 [22]

Answer:

a+4b-24

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
What’s the answer plzzz hurry
ExtremeBDS [4]
I can’t see it it too blurry
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the equation in standard form of the line with slope
Serhud [2]
\bf \begin{array}{lllll}&#10;&x_1&y_1\\&#10;%   (a,b)&#10;&({{ 5}}\quad ,&{{ 7}})&#10;\end{array}&#10;\\\\\\&#10;% slope  = m&#10;slope = {{ m}}= \cfrac{rise}{run} \implies \cfrac{7}{2}&#10;\\\\\\&#10;% point-slope intercept&#10;\stackrel{\textit{point-slope form}}{y-{{ y_1}}={{ m}}(x-{{ x_1}})}\implies y-7=\cfrac{7}{2}(x-5)\implies y-7=\cfrac{7}{2}x-\cfrac{35}{2}&#10;\\\\\\&#10;y=\cfrac{7}{2}x-\cfrac{35}{2}+7\implies \stackrel{standard~form}{-\cfrac{7}{2}x+y=-\cfrac{21}{2}}
3 0
3 years ago
Mrs. Walters drove 360 miles of gas on 25 gallons of gas. Mr. Walters drive 480 miles on 32 gallons of gas. A. find the mileage
NikAS [45]
A.360 / 25= 14.4
B. 480 / 32= 15

B Is getting better mileage 
<span />
3 0
3 years ago
Assume you purchased a car for $2,300 and sold it one week later for $3,100. How much did your net worth change, if at all?
Natali5045456 [20]

Answer:

My net wroth would have changed by $800

Step-by-step explanation:

Because $3,100 - $2,300 = $800

4 0
4 years ago
Other questions:
  • A company packed 108 items in 12 boxes. Write the rate as a fraction, then find the unit rate.
    8·1 answer
  • PLEASE help! 5. Given that side A and side E are of equal length, find a positive value for x. Show all work.
    13·1 answer
  • Find the LCM (least common multiple) of (5x-9) and (3x+ 8)
    10·1 answer
  • If i have the angle and hypotenuse how to find the other sides
    9·1 answer
  • Five times a number increased by 15 equals 8 decreased by twice the number. Write an equation and solve showing all work.​
    14·1 answer
  • QUICK ANSWER PLEASE Evaluate for x = ─ 3 and y = 4. Problem is -1/2(2x-y)
    10·2 answers
  • HELP!!! WILL MARK BRAINLIEST!
    15·2 answers
  • Please help!!
    15·1 answer
  • Plssss
    9·2 answers
  • omg i swear PLEASE someone actually explain the answer to me, i need help &amp; im desperate. ill give brainliest to whoever exp
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!