1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
diamong [38]
2 years ago
8

What is y -0.12y ???

Mathematics
2 answers:
timofeeve [1]2 years ago
8 0

Answer:

ill look for you

Step-by-step explanation:

polet [3.4K]2 years ago
5 0

Answer:

Step-by-step explanation:

y-0.12y = 0.88y

You might be interested in
scott started his banking account with $150 and is spending $7 per day on lunch. this situation models which type of function ​
Zina [86]

Answer:

linear function:  y = -7x + 150

Step-by-step explanation:

Scott's situation represents a linear function because he is spending $7 each day on lunch.  His initial amount in his bank account is $150 and each day he spends the same rate on lunch, $7.  So, for any amount of days - represented by 'x' in the equation, you would multiply by -7 (since he is spending) and subtract this amount from his original amount of $150.  In this equation, 'y' is equal to his total after 'x' amount of days.  

7 0
3 years ago
40 POINTS! DONT MISS OUT!
e-lub [12.9K]

Answer:

3y - 2x

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Classify each pair of labeled angles as complementary, supplementary, or neither.
professor190 [17]
Supplementary, complementary, neither
6 0
3 years ago
Find a ratio equivalent to 8/3. Then, use te ratios to write a proportion
Galina-37 [17]
A ratio that is equivalent to 8/3 is 16/6.

Because:-  8*2= 16
                  3*2=6

16/6 is equivalent to 8/3

Writing a proportion:-

8/3=16/6
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please answer I will be giving out brainliest and 2<br>7 points.​
maria [59]
1. 21 peanuts per minute
2. 9 texts per minute
3. 28 pages per hour OR half a page per minute

4. The first option is the cheapest. You can find what one ounce costs for each barrel by dividing the cost by the total ounces.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • 45 children attend preschool. The number of two-year-olds is one half the number of three-year-olds. The number of four-year-old
    11·1 answer
  • If (-3, y) lies on the graph of y = 3x, then y = a. 1/27 b. -1 c. -27
    5·2 answers
  • Two possible solutions of √11-2x=√x^2+4x+4 are –7 and 1. Which statement is true? A) Only x = –7 is an extraneous solution.
    5·2 answers
  • Two angles are supplementary. One angle is 107°. What is the measure of the other angle? __________
    6·2 answers
  • Use any method to add or subtract 5/7 {3/14+3/14}
    12·1 answer
  • Find the missing number of each unit rate. 155 = ?1 246 = ?1<br><br>worth 15 points!!!
    8·1 answer
  • 50 + 50 = 100 right <br> sure
    14·2 answers
  • I need help pleaseeeeeeeeee
    8·2 answers
  • Good night everyone : )
    12·1 answer
  • A six-faced die is rolled .
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!