1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Doss [256]
3 years ago
7

Give a proper fraction whose denominator and denominator add up to 10

Mathematics
1 answer:
saveliy_v [14]3 years ago
6 0

9514 1404 393

Answer:

  1/9, 2/8, 3/7, 4/6

Step-by-step explanation:

The fraction will be proper when the numerator is less than the denominator. That means numerators can be less than 10/2 = 5. The fractions that satisfy the requirement are ...

  1/9, 2/8, 3/7, 4/6

Those with even numerators can be reduced. So the reduced fractions are ...

  1/9, 3/7

You might be interested in
Which expressions are equivalent?
trapecia [35]

Only 3(a−b) and 3a−3b are equivalent

Further explanation:

We have to evaluate each expression to evaluate if the expressions are equivalent or not.

So,

<u>For 3(a−b)</u>

3(a-b)\\Distributing\ 3\ in\ bracket\\3.a-3.b\\=3a-3b

As we can see that 3(a-b) results in 3a-3b so these are equivalent

<u>For 2a(2+b)</u>

2a(2+b)\\Distributing\ 2a\\2a.2+2a.b\\=4a+2ab

As we can see that 2a(2+b) doesn't result in 4ab so these are not equivalent

Hence,

Only 3(a−b) and 3a−3b are equivalent

Keywords: Equivalent expression, Polynomials

Learn more about polynomials at:

  • brainly.com/question/4824362
  • brainly.com/question/4847829

#LearnwithBrainly

3 0
2 years ago
What is the area?<br> 30<br> 32 in
arsen [322]

Answer:

480 square inches

Step-by-step explanation:

1/2 x base x height = 0.5 x 30 x 32 = 480

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
your mother gave you 14.28 with which to buy a present. this covered 3/4 of the cost. how much did the present cost?
saul85 [17]

$19.04. If your mom gave you $14.28, and it only covered 3/4 of the cost, you have to first find 3/4 as a percentage, and then put it into a decimal. It would be 0.75. So then you have to divide 14.28÷0.75. It turns out to be $19.04.

8 0
2 years ago
Please help me i will give brainliest *image
Alika [10]
7.5 Devide 30 by 4 and it is 7.5 that is how much she saved
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the value of x in the solution to the system of linear equations?
Romashka [77]

Answer:

i think it is C

Step-by-step explanation

are the only equivalent answer to y and v

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Consider the polynomial p(s) = s2 + bs + c where b and c are real numbers. Show that all the roots of p(s) are both contained in
    13·2 answers
  • 2+2355433455333338387463783837747383883773738
    11·2 answers
  • Help me plz with algebra I will select brainiest!!!
    8·2 answers
  • MULTIPLE CHOICE QUESTION PLEASE HELP
    11·1 answer
  • What is the inverse function of f(x) = x/ x-2?
    13·1 answer
  • PLEASE HELP ASAP 25 POINTS!!<br> Provide a picture if possible!<br> I NEED THIS ASAP
    7·1 answer
  • A 4-pound bag of charcoal coasts $7.44. what is the unit price?
    13·1 answer
  • 40 points
    11·2 answers
  • What is the domain of the function?<br> O x&gt;-2<br> O x &gt; 0<br> O x &lt; 2<br> all real numbers
    8·1 answer
  • How do you determine which variable is independent<br> and which one is independent?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!