1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
balu736 [363]
2 years ago
11

A spring balance measures?​

Mathematics
1 answer:
VMariaS [17]2 years ago
5 0

Answer:

A spring balance measures the weight of an object by opposing the force of gravity acting with the force of an extended spring.

mrk brainliest?

You might be interested in
What is the dot product of vectors<br>​
Paul [167]

Answer:

The dot product of vectors is the method used to "multiply" vecotrs since vectors aren't directly multiplieable

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
The table below shows the results of a screening program organized by Level 300 students of the department physiotherapy of the
Vladimir [108]
The correct answer is C because they are asking for the specific screening kit marks
7 0
2 years ago
Describe how the graphs of square root and cube root functions are similar and how they are different.
Molodets [167]

Answer:

Just as the square root is a number that, when squared, gives the radicand, the cube root is a number that, when cubed, gives the radicand. Cubing a number is the same as taking it to the third power: 23 is 2 cubed, so the cube root of 23 is 2.

Step-by-step explanation:

there i hope you understood

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Carlo wants to join gym.the total gym offers three options for the membership. Option1:pay as you go.pay only $6 each time You w
Ray Of Light [21]
The question is attached in the image.

1- Carlo thinks he will go to the gym 20 times this month. Calculate how much each of these options will cost Carlo for one month.
a- Pay as you go:
Total cost = 6 * 20 = $120
b- Regular deal:
Total cost = 50 + 2(20) = 50 + 40 = $90
c- All-in-one-price:
Total cost = $100
d- The least expensive for Carlo in this case would be the regular deal.

2- How many visits each month would make the cost of the Regular-Deal and the All-in-one the same?
Assume number of visits is x.
Regular deal = All in one
50 + 2x = 100
2x = 100 - 50
2x = 50
x = 25 visits

3a- It costs $300 to join the new Superfit Gym. You then pay $15 each month and $2 each time you work out. Carlo thinks he will use the gym 20 times each month for a year.
Calculate the cost of the Superfit gym for one year.
Total cost = initial payment + 15*number of month + 2*days of workout
initial payment = $300
15*number of months = 15 * 12 = $180
2*days of workout = 2*20*12 = $480
Total cost = 300 + 180 + 480 = $960

3b- How much will Carlo save during the first year if he uses the Superfit gym rather than the regular deal at the other gym?
First we will calculate the total cost of one year using the regular deal at the other gym as follows:
Total cost at other gym = monthly cost + cost of each workout
Total cost at other gym = 50(12) + 2(12)(20) = $1080
Then, we will calculate the difference to know the amount Carlo would save as follows:
Carlo would save = 1080 - 960 = $120

Hope this helps :)

7 0
3 years ago
Which equation with exponential expression are true?
Mnenie [13.5K]

Answer:B and E

It is B and E because it’s exponent matches the equation. In B, there are 2 fives and the exponential form shows 5 to the power of 2. In E, there are 6 sevens and the exponential form shows 7 to the power of 6.

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Plzzzzz helpppppp meeeee
    10·2 answers
  • What is a simplest way to find out x
    13·2 answers
  • The radius of the Earth is roughly twice the radius of the planet Mars. Raj claims that the volume of the Earth must therefore b
    6·1 answer
  • A circle with the are 16pi has a sector with the central angel of 8/5 radians
    15·1 answer
  • How do you factor 7b^2-63b+140?
    14·1 answer
  • Can i get some help with #5 and below thankyou
    13·1 answer
  • I need an explanation for circumscribing and inscribing with circles!! Please help!!
    5·1 answer
  • You and your friend are selling magazine subscriptions for a fundraiser. After w weeks, you have sold (2w+9) subscriptions and y
    6·1 answer
  • 12 degree C fell to -5 degree C WHAT IS THE DIFFERENCE
    15·1 answer
  • Solve for x and y<br><br>6/x+2y + 5/x-2y = -3 ;<br>3/x+2y + 7/x-2y = -6​
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!