1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
11Alexandr11 [23.1K]
2 years ago
14

3. Candy Kane Cosmetics (CKC) produces Leslie Perfume, which requires chemicals and labor. Two production processes are availabl

e: Process 1 transforms 1 unit of labor and 2 units of chemicals into 3 oz of perfume. Process 2 transforms 2 units of labor and 3 units of chemicals into 5 oz of perfume. It costs CKC $3 to purchase a unit of labor and $2 to purchase a unit of chemicals. Each year, up to 20,000 units of labor and 35,000 units of chemicals can be purchased. Each ounce of Leslie Perfume sells for $5.
Mathematics
1 answer:
lana66690 [7]2 years ago
8 0

Answer:

using solver, the optimal solution is 6,666P₁ or process 1 should work for 6,666 hours during the year.

Total production = 6,666 x 3 = 19,998 ounces of perfume.

Total revenue = 19,998 x $5 = $99,990

Total costs = (6,666 x $3 per labor hour) + (6,666 x 2 x $2 per unit of chemicals) = $46,662

Operating income = $53,328

Step-by-step explanation:

Variables:

P₁ = number of hours in process 1

P₂ = number of hours in process 2

P₁ yields 3 ounces of perfume

P₂ yields 5 ounces of perfume

both are sold at $5 per ounce

15P₁ + 25P₂

labor usage:

(1P₁ + 2P₂) x $3

3P₁ + 6P₂

chemicals usage:

(2P₁ + 3P₂) x $2

4P₁ + 6P₂

Profit = 15P₁ + 25P₂ - (3P₁ + 6P₂) - (4P₁ + 6P₂) = 8P₁ + 13P₂

so we need to maximize 8P₁ + 13P₂

the constraints are:

3P₁ + 6P₂ ≤ 20,000

4P₁ + 6P₂ ≤ 35,000

P₁, P₂ ≥ 0

using solver, the optimal solution is 6,666P₁ or process 1 should work for 6,666 hours during the year.

Total production = 6,666 x 3 = 19,998 ounces of perfume.

Total revenue = 19,998 x $5 = $99,990

Total costs = (6,666 x $3 per labor hour) + (6,666 x 2 x $2 per unit of chemicals) = $46,662

Operating income = $53,328

You might be interested in
Please is for today
nika2105 [10]

Answer:

$21.58

Step-by-step explanation:

580 ÷ 100 = 5.8

$10.36 × 5.8 = $60.088

$6.64 × 5.8 = 33.512

I did this and that’s the correct answer. I hope it helps…

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help this is the only question im stuck on
Lemur [1.5K]
I think a, bc for the x it’s 2x and the y is +5
8 0
2 years ago
The Thomas family went for a Sunday drive. Before they left, Mr. Thomas noticed the gas tank was ¾ full. When they returned home
JulijaS [17]

Answer:

7.5 gallons

Step-by-step explanation:

Given:

The Thomas family went for a Sunday drive.

Before they left, Mr. Thomas noticed the gas tank was ¾ full.

When they returned home the gas tank was ⅓ full.

Total capacity of the gas tank = 18 gallons

<u>Question asked:</u>

How many gallons of gas did the car use on the drive?

<u>Solu</u>tion:

Before they left, quantity of gas in the tank = \frac{3}{4} \times18=\frac{54}{4} =13.5\ gallons

When they returned, quantity of gas in the tank = \frac{1}{3} \times18=\frac{18}{3} =6\ gallons

Quantity of gas used on the drive = 13.5 - 6 = 7.5 gallons

Therefore, 7.5 gallons of gas used on the drive by Thomas family.

4 0
2 years ago
Write an expression for the quotient of q and 347.
Julli [10]

Answer:

q/347

Step-by-step explanation:

quotient means division so q divided by 347 is

q/347``

please mark as brainliest

5 0
2 years ago
Jen is planning a trip to France. The exchange rate is 3 Euros for $4. How many Euros will she get if she exchanged $28? DO NOT
Nonamiya [84]
The answer would be 21 euros
8 0
2 years ago
Other questions:
  • Dominic and Stacy each have a stamp collection. Dominic has six fewer stamps than three times the number of stamps Stacy has. Do
    7·1 answer
  • T+2=7<br> t= <br> Please help with this
    6·2 answers
  • How would you graph this linear equation x-5=0
    15·1 answer
  • X = 2y + 12<br> 5x + 3y =-44
    11·1 answer
  • At Joe's Pizzeria, small pizzas cost $7.50, and large pizzas cost
    7·1 answer
  • Does anyone understand this and know what the answer is?
    15·1 answer
  • Sam has saved 1400 cents from selling lemonade how many dollars does Sam have
    8·1 answer
  • How to be good at math??? ​
    11·1 answer
  • Question: Solve the system of equations. Show or explain your reasoning.
    6·1 answer
  • Using the digits 2, 4, and 6, write a number with a 4 in
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!