1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alika [10]
2 years ago
8

A bag contains 42 cups of dog food.

Mathematics
1 answer:
Travka [436]2 years ago
7 0

Answer:

No

Step-by-step explanation:

There's only 42 cups so that won't even last one day lol

You might be interested in
The manager of a health food store sells peanuts for $8 a pound and premium cashews for $13 a pound. If he wishes to make a 400
STALIN [3.7K]

8*12+3*8=6*20

96+24=120

120=120

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Q is the midpoint for the points S(11, -6) and T(-1, 10). Find the length of segment QT.<br> QT=
iris [78.8K]

Answer:

10

Step-by-step explanation:

QT=ST/2=√(12^2+16^2)/2=10

3 0
2 years ago
What is f–1(8)??<br><br> Please select the best answer
notka56 [123]

Answer:

f^{-1}(8)=\frac{3}{2}

Step-by-step explanation:

Given f(x)=2x+5

We have to find f^{-1}(8)

In order to find f^{-1}(x) we have to make x as the subject of the formula

Let us assume f(x)=y

⇒2x+5=y

Subtracting both sides by 5

2x+5-5=y-5

2x=y-5

Dividing both sides by 2

\frac{2x}{2}=\frac{y-5}{2}

⇒x=\frac{y-5}{2}

Now substituting y with x

we have f^{-1}(x)=\frac{x-5}{2}

Now f^{-1}(8)=\frac{8-5}{2}

=\frac{3}{2}

So option (ii) is correct


5 0
2 years ago
Read 2 more answers
A student spends 40 minutes a day studying how many days per year does the student study?
melomori [17]
All you would have to do is do 40x365 then divide that by 24 hours and that’s you answer!
3 0
3 years ago
4. Nick wants to buy a bike that cost $195. If he waits one more month, the bike will be discounted by 40%. How much money will
mr Goodwill [35]
4. nick will save $78
4 0
2 years ago
Other questions:
  • Dexter has a gift card for $20.00 to an electronics store. He also has a coupon for 25% off his entire purchase, so he will be p
    15·2 answers
  • which of the following best describe the blue line in the image below A. The line constructed through point P that is parallel t
    5·1 answer
  • Our car has a 15-gallon gas tank. A lower grade of gasoline costs $2.96 per gallon. The premium grade gasoline costs $3.15 per g
    6·2 answers
  • What is the unit cost per bottle if a pack of 4 bottles of juice sells for $3?
    13·2 answers
  • Pls pls pls pls pls help​
    9·1 answer
  • Pedro spins the pointer of a spinner 10 times. The pointer lands on the color blue 7 times. Write a fraction to represent the pa
    11·2 answers
  • Find each measurement indicated. Round your answers to the nearest tenth.
    7·1 answer
  • Desiree's test scores are 77, 90, 66, and 82.
    10·1 answer
  • Questions, are all in picture, please solve
    12·1 answer
  • Hundred chart: I am thinking of a number that is greater than 70 but less than 100.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!