1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
juin [17]
3 years ago
11

A box contains 48 snack-sized bags of popcorn.

Mathematics
1 answer:
Svetlanka [38]3 years ago
4 0

Answer:

0.625 ounces

Step-by-step explanation:

since the box weighs 5 ounces you subtract 5 from the total and divide 48 by 30

You might be interested in
The regular cost of a sound system is $1499, but today it is on sale for $1100! That is a $399 saving. The sales clerk tells you
andriy [413]

Answer:

<em>$1456.48</em>

Step-by-step explanation:

$37.68 x 3 months

37.68 x 36=1356.48

$1356.48 total over 3 yrs + $100 down= $1456.48

3 0
3 years ago
The ratio of teachers to male students to female students in a school is 3:17:18 if the total number of students in the school i
Artist 52 [7]

Answer: 54

Step-by-step explanation:

First we add 17 plus 18 to dins total number of students I got 35

Then we make ratio

3/35

So we know we have total number of 630 kids then we make a ratio with no teacher so x

X/630

Lin both together then done ☑️

8 0
2 years ago
Hey Siri usually sells for $14 in the city is 10% off the sales tax is 8% what is the total price of a city including tax
mote1985 [20]

Answer:

$15.12

Step-by-step explanation:

14/10=1.4   1.4/10=8t+1.4+15+15.12

4 0
3 years ago
Question is in the picture
olga_2 [115]

Answer:

b

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary.<br> $370 for 12 ft2
valentina_108 [34]

Answer:

30.80

Step-by-step explanation:

$370/12ft^2

6 0
3 years ago
Other questions:
  • 11-1/2y=3+6x<br> solve for y
    13·1 answer
  • What is 700000 divide by 15
    13·2 answers
  • Find the perimeter of the rectangle whose vertices are the points with coordinates (0,0), (2,0), (0,5), and (2,5).
    13·1 answer
  • Which equation has only one solution?
    11·1 answer
  • Can someone explain how to get the right answer thx
    14·1 answer
  • NEED HELP ASAP PLEASE :(
    12·1 answer
  • Aulo uses an instrument called a densitometer to check that he has the correct ink colour.
    7·1 answer
  • Leah has 20 kittens. She wants to send them to
    9·2 answers
  • Its eitheir a or c b and d dont check out what is it image down below
    6·2 answers
  • How long does it take a snail to travel 10 inches at a rate of .2 inches per minute.
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!