1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mice21 [21]
2 years ago
10

A package of 3 pairs of insulated costs ​$15.57. What is the unit price of the pairs of ​?

Mathematics
1 answer:
Elenna [48]2 years ago
6 0

Answer:

-3 pairs cost $15.57

15.57 divided by 3

$5.19 per pair unit rate

You might be interested in
When the same whole number is added to both the numerator and denominator of $\frac{2}{5}$, the value of the new fraction is $\f
AVprozaik [17]

Answer:

Correct answer: x = 4

Step-by-step explanation:

If I saw your fractions right it's like this:

(2 + x) / (5 + x) = 2 / 3 => 3 (2 + x) = 2 (5 + x) => 6 + 3 x = 10 + 2 x

3 x - 2 x = 10 - 6  => x = 4

We will check

2 + 4 / 5+ 4 = 6 / 9  

When we divide both numerator and denominator

with 3 we get 2/3

God is with you!!!

3 0
3 years ago
2/3=x/6=9/y to find the value of y in this proportion you must divide 54 by
scZoUnD [109]

Answer:

You must divide 54 by 4

Step-by-step explanation:

we have

\frac{2}{3}=\frac{x}{6}=\frac{9}{y}

Step 1

Solve for x

\frac{2}{3}=\frac{x}{6}

3x=6*2\\x=12/3\\x=4

Step 2

Find the value of y

\frac{x}{6}=\frac{9}{y}

Substitute the value of x

\frac{4}{6}=\frac{9}{y}

4y=9*6\\y=54/4\\y= 13.5

therefore

You must divide 54 by 4

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
A pair of shorts costs $36. it is on sale for 25% off . what is the final price ?
maria [59]
You just do 36*.25=9
Then 36-9=27

$27 is your final price

Hope this helps!

Please crown;)
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Emelia earns $8.00 per hour plus a gas allowance of $3.50 per day at her job. How much does Emilia's job pay in a day when she w
Bogdan [553]

Answer: Required expression = 8h +3.50

Emilia's job pay  $ 43.5 in a day when she works 5 hours.

Step-by-step explanation:

Given: Hourly earning = $8.00

gas allowance per day =  $3.50

Pay per day = (Hourly earning ) x (Number of hours ) + (gas allowance per day)

Let h = number of hours

Pay per day = 8h +3.50

If Emily worked for 5 hours, then put h= 5, we get

Pay per day = 8(5) +3.50

= $ 40 +3.50

= $ 43.5

Required expression = 8h +3.50

Emilia's job pay  $ 43.5 in a day when she works 5 hours.

7 0
2 years ago
- During the summer, you work 5 hours a day as a lifeguard at a beach and
katrin [286]

Answer:

240 If its wrong pleas correct me

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Write an equation of the line that is parallel to the line y = -x + 4 and passes through the points 0, 10.
    8·1 answer
  • What is a conversion factor that you can use to convert gallons to pints.How did you find it
    8·2 answers
  • -6(w - 4) + 8W=6(w + 2)​
    9·2 answers
  • The number line shows two points with coordinates negative 15 and positive 2.
    13·1 answer
  • Where could point E be if and D is between E and B?
    10·1 answer
  • Classify a triangle with sides measuring 5, 7 and 8.
    10·1 answer
  • Factor and solve x^2-8x-20 using the coefficient of 1 method
    10·2 answers
  • Express 0.2631 correct to three decimal places
    6·2 answers
  • Two rectangular rugs are ordered at Cardi’s furniture: small rugs and large rugs.
    9·1 answer
  • Please show your work
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!