Answer: c
Step-by-step explanation:
You multiply each number by 2 and then you subtract each number then you finally get 6
<span>8 less than the the product of 12 and a number x
12 · x - 8 = 12x - 8
</span>
Answer:
false
Step-by-step explanation:
the United States does not use the metric system.
To find the unit price of each bag, divide each cost by the weight to find the cost of shrimp per pound.
For the 2.12 pound bag: 14.75 / 2.12 = $6.96 (rounded to the nearest cent)
For the 3.77 pound bag: 24.99 / 3.77 = $6.63 (rounded to the nearest cent)
You can tell that buying the 3.77 pound bag is better based on the unit price because of 6.63 < 6.96.
Step-by-step explanation:
- 16×1=16
- 16×2=32
- 16×3=48
- 16×4=64
- 16×5=80
- 16×6=96
- 16×7=112
- 16×8=128
- 16×9=144
- 16×10=160