1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
galben [10]
3 years ago
14

Rob was driving his car slowly and then increased its speed by 40.5 miles per hour to reach a top speed of 60 miles per hour. Wh

at was his car's initial speed?​
Mathematics
1 answer:
Lemur [1.5K]3 years ago
4 0

Answer:

19.5

Step-by-step explanation:

60 - 40.5 = 19.5.

You might be interested in
Use the Distributive Property to evaluate each expression.
STatiana [176]

Answer: c

Step-by-step explanation:

You multiply each number by 2 and then you subtract each number then you finally get 6

6 0
3 years ago
Which is an algebraic expression for 8 less than the the product of 12 and a number x
guajiro [1.7K]
<span>8 less than the the product of 12 and a number x

12 · x - 8 = 12x - 8
</span>
7 0
3 years ago
We use the metric system in the United States
Dmitriy789 [7]

Answer:

false

Step-by-step explanation:

the United States does not use the metric system.

4 0
3 years ago
Salma paid 14.75 for a 2.12 pound bag of shrimp at one store. The following week, she paid 24.99 for a 3.77 pound bag at another
ladessa [460]
To find the unit price of each bag, divide each cost by the weight to find the cost of shrimp per pound.

For the 2.12 pound bag: 14.75 / 2.12 =  $6.96 (rounded to the nearest cent)

For the 3.77 pound bag: 24.99 / 3.77 = $6.63 (rounded to the nearest cent)

You can tell that buying the 3.77 pound bag is better based on the unit price because of 6.63 < 6.96.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
16x1 16x2 16x3 176x4 16x5 16x6 16x7 16x8 16x9 16x10​
dedylja [7]

Step-by-step explanation:

  • 16×1=16
  • 16×2=32
  • 16×3=48
  • 16×4=64
  • 16×5=80
  • 16×6=96
  • 16×7=112
  • 16×8=128
  • 16×9=144
  • 16×10=160
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • NEED ANSWER ASAP REALLY IMPORTANT i will take any of the answers
    15·1 answer
  • Lucy wants to make a table top pad for a square table that has a side of 3 feet. What is the area of the pad?
    7·2 answers
  • Here is an addition sentence
    6·2 answers
  • HELPPP!!! I NEED HELP WITH 1-6!!!
    14·1 answer
  • Help me solve this please -22-x=5+6x+9
    10·1 answer
  • Answer this question ​
    13·1 answer
  • Which fractions have an LCD of 30?
    14·1 answer
  • A manager for an insurance company believes that customers have the following preferences for life insurance products: 20% prefe
    9·1 answer
  • PLEAAASE HELP! i will manifest good things for you. i will mark u brainliest LOL
    8·1 answer
  • Today, everything at a store is on sale. The store offers a 40% discount. The discount price of a hat is $22. What is the regula
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!