1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Artist 52 [7]
3 years ago
11

Find the values of x and y.

Mathematics
1 answer:
ValentinkaMS [17]3 years ago
3 0

Answer:

x=110° y=140°

Step-by-step explanation:

x=180°-70°

x=110°

x=110°

y=x+30°

y=110°+30°

y=140°

You might be interested in
Does anybody know what to do here?
Snezhnost [94]

Answer:

m=6

Step-by-step explanation:

38+8m+4=90

42+8m=90

8m=90-42

8m=48

m=6

6 0
3 years ago
Plzz I beg someone to finish ALL of this :(. I’ve stayed up all night to do this but I couldn’t figure all of them out. Pls pls
Paha777 [63]

Answer:

17: 6:48

18: 9:45

19: 85 minutes or 1 hour and 25 minutes

20: 165 minutes or 2 hours and 45 minutes

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the slope of the given line, if it is defined. 2x + 1 = 0
svlad2 [7]

Given :

A line 2x + 1 =0 .

To Find :

The slope of the given line .

Solution :

We know , slope of line is given by the tangent of the angle between the x-axis and the line .

Now, for line 2x + 1 =0 i.e x=\dfrac{-1}{2} .

The line is perpendicular to x-axis and cuts the x-axis at \dfrac{-1}{2} .

Therefore , the angle between the line and x-axis is 90^o .

So , slope m=\tan\ 90^o i.e undefined .

Therefore , the slope of given line is not defined .

Hence , this is the required solution .

5 0
4 years ago
Shirts are on sale for 25% of the original price of $45 what is the sale price
OverLord2011 [107]

Answer: Sale price is $11.25

Explanation:

0.25 x 45=11.25

5 0
3 years ago
What is the slope of the line that passes through the points (-3,12) and (6,24)?
Irina18 [472]

Answer: slope = 4/3

Step-by-step explanation:

(24-12)/(6- -3)

= 12/9

= 4/3

7 0
3 years ago
Other questions:
  • jan, mya, and sara ran a total of 64 miles last week. jan and mya ran the same number of miles. sara ran 8 less miles than jan a
    5·1 answer
  • Find the volume of the largest rectangular box in the first octant with three faces in the coordinate planes and one vertex in t
    8·1 answer
  • Can You help me please?
    10·1 answer
  • A package of 8 pens costs $1.09. Milo’s work to find the unit price of the pack is shown below.
    5·2 answers
  • The sweater shack is offering a 20% discount on sweaters. IF the regular price of a sweater is $15.00 what is the discount? What
    6·1 answer
  • P is inversely proportional to the cube of (q-2) p=6 when q=3 find the value of p when q is 5
    6·1 answer
  • Percent that equals 7/8
    15·2 answers
  • Which one of the following words means most nearly the opposite of RANDOM? (remember,opposite)
    12·1 answer
  • I request assistance on answering this question
    6·1 answer
  • Carly collected 4 1/4 pounds of newspaper for the recycling drive. Chloe collected 5 times as much newspaper as Carly. How many
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!