1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Pie
3 years ago
11

A number x is no more than 18. *write it as an inequality*

Mathematics
1 answer:
scZoUnD [109]3 years ago
7 0

Answer:

x ≤ 18

Step-by-step explanation:

The ≤ symbol means "greater than or equal to". Since it is 'no more' than 18, that means it can be 18 or less. Thus, less than OR equal to. Hope I helped.

You might be interested in
if i have 12 apples, and then sally takes one, and billy takes 8, then i go pick 18 more apple but i eat 14, how many apples do
gizmo_the_mogwai [7]

Answer:

7 apples is the correct answer I believe.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
ALGEBRA GRAPHING HELP
Brilliant_brown [7]

Answer:

B on the first question and A on the 2nd

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
1) 4x + 3y = -13<br>-5x + 2y = -24​
Nataliya [291]
(4x+3y=-13) * 2
(-5x+2y=-24)*3
_____________
8x+6y=-26
-
-15x+6y=-72
___________
23x=46
X=2
6 0
4 years ago
A triangle has a height that is 4 /3 the length of its base. If the length of its base is 24 cm, what is its area?
ASHA 777 [7]
Triangle Area = ½ * height * base

base = 24 therefore
height = (4/3) * base = (4/3) * base = 32 cm

Triangle Area = ½ * 32 * 24
= 384 cubic centimeters


6 0
3 years ago
Read 2 more answers
$3.50 for 1/2 pound of cheese whats the cost for 1 pound
jeka57 [31]

Answer:

7 dollars

Step-by-step explanation:

Because 1/2 a pound is half of 1 pound and 3.50 is the value of half that pound, you can add 3.50 to 3.50 to get 7 dollars which is the value for 1 pound

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Help with this please question 3
    9·1 answer
  • erin is taking part in a play at the community theater the cast and crew ordered T-shirts for all the volunteers the cost of a t
    15·1 answer
  • Kelly buys 11 pens for $8.25.<br><br> What is the cost of 18 pens?
    12·2 answers
  • The double number line shows that in 222 minutes, Pogo the dog can fetch a frisbee 666 times. Based on the ratio shown in the do
    15·2 answers
  • What is the point slope equation of the line with slope -12 that goes through the point (5,3)
    8·1 answer
  • X² + 3x -4=0<br> solve by factoring
    12·1 answer
  • Look at image please help me
    6·1 answer
  • Helppppp pleasseeeee
    10·1 answer
  • What slope is perpendicular to m= 5/8<br> m=-5/8<br> m=5/8<br> m=-8/5<br> m=8/5
    8·1 answer
  • Thanks for the help!
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!