1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anika [276]
3 years ago
9

Where are the negative rational numbers placed on a vertical number line?

Mathematics
1 answer:
Y_Kistochka [10]3 years ago
7 0

Answer:

B es pero que te ayude amigo

You might be interested in
if theres a 32 ounce bottle of ketchup for $3.69 and a 44 ounce bottle for $5.00 which is the better deal per ounce?
RideAnS [48]

Answer:

Step-by-step explanation: Approx. cost of 1 ounce is $0.11.

So a 44 ounce bottle for $5.00 is a better deal.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A car is travelling on an cement road with a drag factor of 1.1. The speed limit on this portion of the road is 45 mph. It was d
Nikolay [14]
<span>A) What is the minimum speed the car was traveling when it entered the skid? Round your answer to the nearest tenth. 37.4 mph


B) Did the driver exceed the speed limit when entering the skid? 
No</span>
3 0
3 years ago
(this is 12 year old math) Good evening everyone​
gtnhenbr [62]

Answer:

22 11

Step-by-step explanation:

its a pattern if you look at the trend on the equation

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the Laplace Transform of the following function. <br><br> f(t) = 10 cos (12t+ 60°) u(t)
allsm [11]

Answer:

L(f(t)) = \frac{5s - 60\sqrt{3} }{s^2 + 144}

Step-by-step explanation:

f ( t ) = 10 cos ( 12t + 60°) u(t)

attached below is a detailed solution of the given problem

L(f(t)) = \frac{5s - 60\sqrt{3} }{s^2 + 144}

8 0
3 years ago
NEED HELP FOR MATH PLZZ
anzhelika [568]

Answer:

a

Step-by-step explanation:

4 0
4 years ago
Other questions:
  • The balance in your checkbook is -$29. If you make a deposit of $77, and then write a check for $18, what is the new balance?
    6·2 answers
  • Ann​'s car can go 312 miles on 8 gallons of gas. During a drive last​ weekend, Ann used 3 gallons of gas. How far did she ​drive
    13·1 answer
  • At Huge University, a sample of 200 business school seniors showed that 26 planned to pursue an MBA degree, compared with 120 of
    12·1 answer
  • a student played a computer game 500 times and won 370 of these game. he then won the next "x" games and lost none. he has now w
    6·1 answer
  • What is the rational number that is equivalent to a -24 / -6
    13·1 answer
  • The equation y - 2 = 3(x + 1) is in point-slope
    9·1 answer
  • Juan bought a used bike from his uncle $20.6 each month for 2 years. What was the total amount Juan paid for the bike?
    13·1 answer
  • Please please please please help me someone
    14·1 answer
  • If y = 4x + 0.5, find y when x =1.5
    8·1 answer
  • Jean bought 7 melons.<br> Each melon weighs 23 pound.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!