1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Aloiza [94]
3 years ago
9

You buy 25 pounds of tomatoes need 1.7 ounces how many portions can be made

Mathematics
2 answers:
yKpoI14uk [10]3 years ago
8 0

Answer:

14 full potions or 14 portions and 7/10 of the 15th potion

Step-by-step explanation:

25/1.7=14.7058823529

navik [9.2K]3 years ago
3 0
235 complete portions can be made
You might be interested in
The school is located where Wilson Street and Green Street intersect. Which ordered
blondinia [14]

(5,3) is the answer for the current question

4 0
3 years ago
In the diagram below of circle , diameter AB is parallel to chord CD. A. 110° B. 70° D C. 55° h D. 35° A B If mCD = 70, what is
UkoKoshka [18]

Answer:

55

Step-by-step explanation:

here's the working out i did

5 0
3 years ago
Evaluate 4b-3c-7 for b=4 and c=1
Alex
The answer is 8

Happy studying!
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Entre Celia y Quique suman 14€. Si Celia tuviera 1 €, tendría el doble de dinero que Quique.¿ Cuanto dinero tiene cada uno?
denpristay [2]

Answer:

La cantidad de dinero

Celia tiene = x = 9.33 €

Quique tiene = y = 4.67 €

Step-by-step explanation:

Representemos la cantidad de dinero

Celia tiene = x

Quique tiene = y

Entre Celia y Quique suman 14 €.

x + y = 14

x = 14 - y

Si Celia tuviera 1 euro, tendría el doble de dinero que Quique.

Por lo tanto,

x = 2 años

Nosotros sustituimos

2y + y = 14

3 años = 14

y = 14/3

y = 4.67 €

x = 14 € - y

x = 14 € - 4.67 €

x = 9.33 €

Por lo tanto,

La cantidad de dinero

Celia tiene = x = 9.33 €

Quique tiene = y = 4.67 €

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
How much does 4 7/5 kg of candy cost if 5/6 kg costs 7.50
inn [45]

Answer:

$48.60

Step-by-step explanation:

4 7/5 is a funny way to express a fraction... but anway..... if this is correct, then the answer is as follows:

5/6 kg ------> cost $7.50

1 kg ----> costs $7.50 ÷ 5/6 kg = $9

4 7/5 kg ------> costs $9 x (4 7/5) = $9 x (27/5) = $48.60

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the unit rate per bottle if a pack of 25 bottles of juice sells for $5? $0.10 per bottle $0.20 per bottle $2.50 per bott
    10·1 answer
  • A factory makes car batteries. The probability that a battery is defective is 1/14. If 400 batteries are tested, about how many
    9·1 answer
  • Bob is buying the soccer team ice cream after the game today eight players my ice cream cookies in five please my ice cream cone
    9·1 answer
  • Find the diameter of a circle whose equation is
    10·1 answer
  • Mark just got his commercial driver's license and is starting a new career as a truck driver.
    6·1 answer
  • Write the recursive formula for the geometric sequence.<br><br> a1 = -2  a2 = 8  a3 = -32
    10·2 answers
  • Does anyone know how to convert meters per second into miles per hour? if possible, plz post the exact equation
    13·1 answer
  • Find the rate of change from (4, 12) to (7, 17)
    15·1 answer
  • What is the measure of angle x?
    8·1 answer
  • GIVING BRAINLEIST!!!! Determine the area of the Parallelogram.<br> PIC IS BELOW!
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!