1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
qaws [65]
3 years ago
13

A produção mensal de uma Olaria é de 5.000 tijolos nesse mês alvará produziu 3925 tijolos quantos tijolos ainda falta para compl

etar a produção mensal
Mathematics
1 answer:
Gnesinka [82]3 years ago
5 0

Responda:

1075 tijolos

Explicação passo a passo:

Dado que:

Número de tijolos produzidos Mensalmente = 5.000 tijolos

A quantidade de tijolos produzidos por licença = 3925

O número de tijolos que ainda faltam no valor mensal desejado:

Quantidade de produção mensal - quantidade produzida por licença

5000 - 3925 = 1075 tijolos

You might be interested in
Which table can be created using the equation below? –2 + 4x = y A 2-column table with 3 rows. Column 1 is labeled x with entrie
Pachacha [2.7K]

The correct answer is C. A 2-column table with 3 rows. Column 1 is labeled x with entries negative 5, 0, 3. Column 2 is labeled y with entries negative 18, negative 2, 10.

Explanation:

The purpose of an equation is to show the equivalence between two mathematical expressions. This implies in the equation "–2 + 4x = y" the value of y should always be the same that -2 + 4x. Additionally, if a table is created with different values of x and y the equivalence should always be true. This occurs only in the third option.

   x                 y

   5                -18    

   0                -2

   3                 10

First row:

-2 + 4 (5) = y  (5 is the value of x which is first multyply by 4)

-2 + 20 = -18 (value of y in the table)

Second row:

-2 + 4 (0) y

-2 + 0 = -2

Third row:

-2 + 4 (3) = y

-2 + 12 = 10

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
( Rachel needs to write 3 book reports with b pages 3 science report with s pages during the school year write an algebra expres
artcher [175]
Anwser: 3b+3s

step by step explanation:
5 0
3 years ago
Find the unit rate if you have to pay $36 for 3 tickets
galina1969 [7]

Answer:

$12

Step-by-step explanation:

36÷3=12

Each ticket costs $12

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
100 POINTS AND BRAINLIEST!!
Galina-37 [17]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can someone help me again with these math work?
Evgen [1.6K]

Answer:

it look like its 4 and the 4 over 4/5 I think

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What experimental of rolling a 2 or 3
    8·1 answer
  • N a​ region, there is a 0.70.7 probability chance that a randomly selected person of the population has brown eyes. assume 1414
    15·1 answer
  • I litteraly have 3 more minutes please help
    14·2 answers
  • An airplane reaches a maximum height of 34,320 feet. there are 5,280 feet in 1 mile. what is the maximum height, in miles, this
    11·1 answer
  • Any of these?? i need help with this packet
    12·2 answers
  • Andi has 8 pounds of chocolate. If she wants to give each of her friends 1/3 of a pound of chocolate, how many friends can recei
    14·1 answer
  • HELP PLEASE BRAIN FOR CORRRECT
    5·1 answer
  • Use the quadratic formula to solve the following quadratic equation: 8x²-50x+33
    15·1 answer
  • A function rule takes an input, and converts it into an output, y, by decreasing twice the input by 4. what is the output for th
    8·1 answer
  • 3 is multiplied by the difference of 7 and a number
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!