1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rasek [7]
2 years ago
13

Someone answer the blank please :/

Mathematics
2 answers:
-BARSIC- [3]2 years ago
8 0

Answer:31

Step-by-step explanation:

Alecsey [184]2 years ago
5 0

Answer:

I could be wrong but I am pretty sure it's 32

Step-by-step explanation:

24 divided by 15 equals 1.6, so I think if you multiply the last number with 1.6 you get your answer.

You might be interested in
P=w/t,for W what is the equation to solve this problem
ankoles [38]
P =  \frac{W}{t}

W = P*t
3 0
2 years ago
Please help me how to solve steps by steps and answer.
ivolga24 [154]

84,000/15 = 5600

2 x 5600 = 11,200

The first person will get $11,200

4 0
2 years ago
Math graph equation. <br> (Picture.)
vladimir1956 [14]

Answer:

y = -2x + 3 is the required equation

Step-by-step explanation:

From the graph we will get two ordered pairs

If we see that When x=0 then y=3  and when x = 1 then  y=1

Now from this we can find the slope of the Graph

So slope of graph = (y2 - y1) / (x2-x1)

                               =(1-3) / (1-0)

                                =-2

So

Slope = m = -2

Now the equation is

y = mx + b

We have to find the value of b

as we have two ordered pairs we can take any of it to find the value of b because line passes through those points

taking (0,3) as a point

y= mx + b

put values

3 = -2*(0) + b

so

b=3


Now the equation of the line in this form is

y = mx + b

which is

y = -2x + 3

5 0
2 years ago
A store is having a sale on jelly beans and trail mix. For 3 pounds of jelly beans and 5 pounds of trail mix, the total cost is
Maurinko [17]
Set up your two equations: 
<span>9x+7y=53 </span>
<span>3x+5y=25 </span>
<span>X=cost per pound of jelly bean </span>
<span>Y=cost per pound of trail mix </span>
<span>Multiply the second equation by (-3): </span>
<span>-9x-15y=-75 </span>
<span>+ 9x+7y=53 <---- copy first equation and add them </span>
<span>—————— </span>
<span>0x-8y=-22 </span>
<span>Then solve for y: </span>
<span>Y=2.76 this is your cost per pound of trail mix. </span>
<span>Then plug y back in to one of the original equations and solve for x: </span>
<span>3x+7(2.75)=25 </span>
<span>X=3.75 this is you cost per pound of jelly beans</span>
6 0
3 years ago
Mike watches how the pendulum swings in his clock. He notices that it swings 1 time every 2 seconds. How long will it take to sw
frosja888 [35]

Answer: 10 seconds

Step-by-step explanation: The time it takes is exactly double its swing. 5 times 2 = 10

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Name the three-dimensional figure shown in the picture.
    11·2 answers
  • What is right and wrong???
    5·2 answers
  • What is the exact volume of the cone?
    12·1 answer
  • You need 1 1/4 cups sugar to make 20 cookies. To make 12 cookies, you will need how many cups of sugar?​
    10·2 answers
  • There are TWO questions!! Please help me!! Thank you loves!! &lt;3
    5·1 answer
  • IN URGENT NEED OF HELP. PLEASE HELP.
    14·1 answer
  • Which has the best unit rates how work willnmark brainsest
    15·1 answer
  • Rob had twice as much money as Sam. Then Sam gave Rob 1 quarter, 2 nickels, and 3 pennies. Rob then gave Sam 8 dimes. If they no
    13·1 answer
  • Two vertical poles, one 8 feet high and the other 10 feet high, stand 50 feet apart on a flat surface. We want to attach a suppo
    6·1 answer
  • A portion of a map with cities A and B is shown. The map uses a scale of 1 inch =15 miles. You are making a map with a scale of
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!