1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
9966 [12]
3 years ago
7

Chloe is buying mixed nuts at a grocery store. She can either spend $7.93 on a 15.25 ounce bag or $11.75 on a 25 ounce bag. Whic

h is a better buy? Show your reasoning.
Mathematics
1 answer:
ehidna [41]3 years ago
3 0

Answer:

25 ounce bag

Step-by-step explanation:

7.93/15.25 = $0.52/ounce

11.75/25 = $0.47/ounce

You might be interested in
What's the scale factor of the Dilation
Ainat [17]
The scale factor is 4
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Will mark brainliest
Angelina_Jolie [31]

Answer:

K (-1,-1)

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Can someone please help me I will mark u brillant
blondinia [14]

Answer:

I'm sorry for answering like that, so here is my actual answer: It is the third one. Again I'm very sorry.

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Anderson has $50 in his savings account. He deposits $5 every week. His father also deposits $20 into the account every time And
Sav [38]

Part A: 5 is the coefficient, w is the variable, 50 is the constant

Part B: 10 x 5 = 50 + 2 x 20 = 40+ 50 = $140

Part C: the constant,50,would change and become 85.  Hope this helps :)
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve for t.
STALIN [3.7K]

Step-by-step explanation:

12gt^2=19\qquad\text{divide both sides by}\ 12g\\\\t^2=\dfrac{19}{12g}\to t=\sqrt{\dfrac{19}{12g}}

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Lorenzo is planning a 285-mile trip. His car’s EPA rating is 18 mpg. The number of gallons of gas that Lorenzo will need for the
    9·2 answers
  • Which of the following is true?
    12·1 answer
  • What is <br>34<br>8<br>fraction whole number, or mixed number​
    5·2 answers
  • Explain the relationship between the oort cloud and comets
    9·1 answer
  • How do you solve 4n = -20
    5·2 answers
  • 56% of ___ is 84.<br> Explain your method.
    13·2 answers
  • What's the value of x and y when 4x+y=210 and 3x+2y=195?
    9·2 answers
  • The original price of a car is $25000. Each year, its value depreciates (loses value) by 13%. Three years after its purchase, wh
    15·1 answer
  • Helpppppppppppp plsses​
    12·1 answer
  • N || 0, and m A) 47°<br> B) 133°<br> C) 180°<br> D) 227°<br> E) 313°
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!