Chloe is buying mixed nuts at a grocery store. She can either spend $7.93 on a 15.25 ounce bag or $11.75 on a 25 ounce bag. Whic
h is a better buy? Show your reasoning.
1 answer:
Answer:
25 ounce bag
Step-by-step explanation:
7.93/15.25 = $0.52/ounce
11.75/25 = $0.47/ounce
You might be interested in
3(5x-4) =8x+2
15x -12 =8x+2
15x-8x =2+12
7x =14
x =14/7
x=2 (ans)
10+5=15 so $100/15= 6.67hrs. She could work about 7hrs.
she could work 7 hrs if rounded to nearest tenth
Answer:
ones place
Step-by-step explanation:
Use the distributive property.
3(6 + x) = 24
18 + 3x = 24
3x = 6
x = 2