Chloe is buying mixed nuts at a grocery store. She can either spend $7.93 on a 15.25 ounce bag or $11.75 on a 25 ounce bag. Whic
h is a better buy? Show your reasoning.
1 answer:
Answer:
25 ounce bag
Step-by-step explanation:
7.93/15.25 = $0.52/ounce
11.75/25 = $0.47/ounce
You might be interested in
Answer:
K (-1,-1)
Step-by-step explanation:
Answer:
I'm sorry for answering like that, so here is my actual answer: It is the third one. Again I'm very sorry.
Step-by-step explanation:
Part A: 5 is the coefficient, w is the variable, 50 is the constant
Part B: 10 x 5 = 50 + 2 x 20 = 40+ 50 = $140
Part C: the constant,50,would change and become 85. Hope this helps :)
Step-by-step explanation:
