1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
9966 [12]
3 years ago
7

Chloe is buying mixed nuts at a grocery store. She can either spend $7.93 on a 15.25 ounce bag or $11.75 on a 25 ounce bag. Whic

h is a better buy? Show your reasoning.
Mathematics
1 answer:
ehidna [41]3 years ago
3 0

Answer:

25 ounce bag

Step-by-step explanation:

7.93/15.25 = $0.52/ounce

11.75/25 = $0.47/ounce

You might be interested in
Please help me im in a rush
ankoles [38]

Answer:

Step-by-step explanation:

A = 4 ft

B = 10 ft

C = 8 ft

D = 6 ft

b) Area of rectangle = length * width

Area of 2 triangle = base * height

Area of right triangular prism = area of 2 triangles +area of left rectangle + area of middle rectangle + area of right rectangle

  = 6 * 8  + 4* 6 + 4 * 10 + 4 * 8

  = 48 + 24 + 40 + 32

  = 144 ft²

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
The circumference of the base of a cone is 24 inches. The slant height of the cone is 20 inches. What is the surface area of the
nignag [31]

Answer:

Step-by-step explanation:

Given data:

Circumference of the base of the cone = 24in.

Recall that circumference (in this case) is the distance round the base of the cone and from here the diameter D=12in. Radius = 6in

Surface area l = pie x radius ( slant height + radius)

= 3.142 x 6 (20 + 6)

= 3.142 x 6 (26)

= 3.142 x 156

= 490.152in^2

7 0
3 years ago
katelyn bought 5.68 pounds of peaches. the peaches were on sale for 1.49 a pound. how much did lately spend on peaches
Leya [2.2K]
So Katelyn bought 5.68 pounds of peaches. And one pound of peaches cost $1.49. So that would mean that we would have to multiply the pounds of peaches she bought, with how much each pound costs. 5.68 × 1.49 = ?

Once you multiply these two decimals, you would get 8.4632. So she spent $8.4632 on 5.68 pounds of peaches. You would multiply the two decimals to find how much she spent in all.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Plzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz help me it is
solong [7]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

Paul can type 60 words per minute and Jennifer can type 80 words per minute. Paul typing speed / Jenifer typing speed = 60/80 = 3/4. Paul type 3/4 as fast as Jennifer. Log in for more information.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The length of a rectangular prism is 1.5 feet. Its width is 7 feet and its height is 6.2 feet. So the volume of the prism is 65.
Alexxandr [17]

7 * 6.2 * 1.5 = 65.1

the answer is True

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the distance between -6 and 10
    7·2 answers
  • The money used in jordan is called the dinar. The exchange rate is $3 to 2 dinars. How many dollars you would receiveif you exch
    14·1 answer
  • Write a decimal and a percent for 73 over 100
    12·2 answers
  • 1/3-(-1/5) A-1/2 B1/4 C2/15 D 8/15​
    10·1 answer
  • Priya says these polygons are similar because their side lengths are the same. Clare says "these explain polygons are not simila
    5·1 answer
  • Solve pls<br><br> for the function -2x²+x+1 find f(3)
    9·1 answer
  • The variables x and y are directly proportional, and y=4 when x=9. What is the value of y when x=18?
    10·2 answers
  • Help??? Lma.o sorry I need the answer asap
    10·1 answer
  • Find the measure of the missing angles.<br> 99<br> e<br> f<br> d
    14·1 answer
  • Find the highest common factor of 12 and 40<br>​
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!