1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
spayn [35]
3 years ago
8

Find the area of the kite. Hint: The brackets indicates the full length of a segment

Mathematics
1 answer:
xxMikexx [17]3 years ago
3 0

Answer: 54 ft²

Step-by-step explanation:

Area of a kite is calculated by the formula:

= (Length * Height) / 2

Length = 6 + 6 = 12 ft

Height = 9 ft

Area = (12 * 9) / 2

= 108 / 2

= 54 ft²

You might be interested in
Which of the following is equal to the fraction below ?<br><br> (answers are in the picture)
sattari [20]
The answer is B since (5/9)^8 = 5^8/9^8
5 0
2 years ago
In how many ways can four students line up at a bus stop?
Naddik [55]

Answer:

24

Step-by-step explanation:

Statistically... this is just a permutation of 4

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help 100 points and brainlest for all the answers
masha68 [24]

Answer:

See explanation

Step-by-step explanation:

Q1. The graph of given data is attached.

The relationship is directly proportional as the line connecting all points is straight line passing through the origin.

For every 1 unit change in x, the change of y is 16.

Therefore, the equation that represents this line is

y=16x

If x=10, then y=16\cdot 10=160 square feet.

Q2. Yes, the relationship shows the direct proportionality as the line connecting all points is straight line passing through the origin (see second attached graph).

For every 1 unit change in x, the change of y is 0.45.

Therefore, the equation of the line is

y=0.45x

Q3. Yes, the relationship shows the direct proportionality as the line connecting all points is straight line passing through the origin.

Find the constant of proportionality:

If x = 2, y = 25, then

when x = 1, y = 12.5

so k = 12.5

and the equation of the line is

y=12.5x

When x=14, then y=12.5\cdot 14=175

Hence, the cost of 14 tickets is $175

Q4. This table does not show the direct variation because

if x = 500 and y = 40, then

for x = 100, y is 40\div 5=8

and for x = 700, y must be 7\cdot 8=56 not 50.

Hence, this relationship does not show the direct proportionality between x and y.

Q5. This elationship shows the direct proportionality as the line connecting all points is straight line passing through the origin.

The constant of proportionality is k=1.75

The equation of proportionality is y=1.75x

When y=28, then

28=1.75x\\ \\x=\dfrac{28}{1.75}\\ \\x=16

This means for $28 you could buy 16 ice cream scoops.

Q6. The line passes through the point (2,61), so the constant of proportionality is

k=\dfrac{61}{2}=30.5

The equation of proportional relationship is

y=30.5x

When y=274.50, then

274.50=30.5x\\ \\x=\dfrac{274.5}{30.5}\\ \\x=9

This means you could buy 9 tickets for $274.50

Q7. The equation which represent proportional relationship should have the equation of the form

y=kx

Circle all equations in this form:

y=5x\\ \\p=0.5m\\ \\y=\dfrac{1}{2}x\\ \\M=3n\\ \\y=2x

Q8. A relationship between two variables in which one is a constant multiple of the other. In particular, when one variable changes the other changes in proportion to the first. If y is directly proportional to x, the equation is of the form y = kx (where k is a constant).

This means that the graph of direct variation is always a straight line passing through the origin (because x = 0 and y = 0 satisfy the equation for all k).

Not all lines represent the proportional relationship. Only those, which pass through the origin.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
2x + y + z = 9<br> -x-y +z = 1<br> 3x - y +z=9
DiKsa [7]

Answer:

603 hope this helps

3 0
3 years ago
Find the values of x and y. 107<br> X= y=​
Debora [2.8K]

Answer:

y= 73 degrees

x=34 degrees

Step-by-step explanation:

180-107=73

y= 73 degrees

73+73= 146

180-146=34

x=34 degrees

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Plz answer this question
    14·1 answer
  • Solve 3(4x+4)-6(3+2x)=0
    9·2 answers
  • A package of 3 notebooks cost $5. Complete the ratio table and graph the pairs of values. How much will 18 notebooks cost?
    8·1 answer
  • What is the unit rate for cats per dog if there's 72 cats and 12 dogs
    6·2 answers
  • Select all expressions that are equivalent to
    7·1 answer
  • -20 + 6 = - +5 Approximate the solution to the equation above using three iterations of successive approximation. Use the graph
    8·3 answers
  • The product of 6x5/3 will be (less than, greater than, equal to) 6 because the fraction 5/3 is (less than, greater than, equal t
    7·1 answer
  • If the weight of package is multiplied by 2/7 the result is 8 pounds find the weight of the package
    9·1 answer
  • Find three consecutive even integers if three times the first integer is two times the third
    11·1 answer
  • I do not know this answer
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!