1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zmey [24]
3 years ago
5

Pizza planet is running a sell 3 pizzas for $16.50. What is the unit rate for one pizza?

Mathematics
2 answers:
8090 [49]3 years ago
3 0

Answer:

$5.30

Step-by-step explanation:

$16.50 = (3)p

[p = pizza]

To solve you have to separate the p by removing the (x3)

1) Divide both sides of the equation by 3

[ 16.50 / 3 = p}

2) Divide 16.50 by 3

[5.30]

3) 5.30 = p


Zarrin [17]3 years ago
3 0

Given cost of 3 pizzas = $16.50

So, cost of 1 pizza will be = \frac{16.50}{3}=5.50

Unit rate of 1 pizza is $ 5.50

You might be interested in
800 is how many, ones
andriy [413]
You're basically doing 890 divided by 1, so the answer would be 800.. 800 ones.
7 0
3 years ago
HELP PLS NO LINKS JUST ANSWER THANKS
MA_775_DIABLO [31]
I think it’s A... hope this helped
5 0
3 years ago
What did the Selective Service Act mean for American men
Goryan [66]

Answer: The Selective Service Act requires all men between the ages of 21 and 30 to register for military service.

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
304 students went on a field trip .7 buses were filled and 17 students traveled in cars. How many students were in each bus?? Sh
Gemiola [76]
304-17= 287.
287 divided by 7= 41 students per bus.
8 0
4 years ago
Read 2 more answers
What is 1/3. of 4/5 I need help
levacccp [35]
To do this multiply 1 by 4, then 3 by 5.  4 over 15 is your answer.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If jasmine gets $3.00 every time her song gets 1500 streams how much money would she have if she got 3 million streams
    7·1 answer
  • A box contains 20 lightbulbs, of which 5 are defective.
    14·1 answer
  • A falcon flying 55 mph crosses a lake in 1 minute. How long would it take a hummingbird flying 45 mph to cross the same lake?
    14·2 answers
  • What is x -2+4/5x=6
    10·1 answer
  • Write 8867 to 2 significant figures<br>I can't remember how to do this. ​
    15·1 answer
  • Jenae is sewing a quilt for her grandmother. She decides the area of the quilt will be x2 + 18x + 80 square feet. The length of
    12·1 answer
  • Clare solved the inequality below and got an answer of x &lt; -5. Do you agree or disagree with her
    11·1 answer
  • You Try: Solve for x and y by using elimination. 4x + y = 7 4x - 2y = -2​
    9·1 answer
  • The purchase price of a camcorder is ​$648. What is the total price if the sales tax rate is 6.5​%?
    14·1 answer
  • By what percent will the number change. you find one third of a number
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!