1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rainbow [258]
3 years ago
10

Which is the graph of the equation 49x^2 - 16y^2 = 784

Mathematics
1 answer:
guapka [62]3 years ago
6 0
Could you show a picture possibly
You might be interested in
i think of a number, multiply it by 2 subract 6 and then divide by 4. If the answer is 8 what is the original number
ivanzaharov [21]

Answer:

19

Step-by-step explanation:

8 x 4 = 32

32 + 6 = 38

38 / 2 = 19

6 0
3 years ago
(a) An angle measures 43°. What is the measure of its supplement
Inga [223]
The answer is 137° because supplementary means the 2 angles must equal 180°
8 0
3 years ago
A group of 2 adults and 4 children spent $38 on tickets to a museum. A group of 3 adults and 3 children spent $40.50 on tickets
mrs_skeptik [129]

Answer:

adult $8.00

child $5.50

Step-by-step explanation:

Let the price of 1 adult ticket = x.

Let the price of 1 child ticket = y.

2x + 4y = 38

3x + 3y = 40.5

Multiply the first equation by 3. Multiply the second equation by -2. Then add them.

         6x + 12y = 114

(+)      -6x - 6y = -81

-----------------------------

                  6y = 33

y = 33/6

y = 5.5

2x + 4y = 38

2x + 4(5.5) = 38

2x + 22 = 38

2x = 16

x = 8

Answer:

adult $8.00

child $5.50

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help. Click to view picture. Algebra question. HELP ME PLEASE ASAP
Ugo [173]
Second answer if it still helps
4 0
3 years ago
The owner of an apartment complex is preparing a report about the property. he wants to show how the number of available apartme
Stella [2.4K]
B - line graph. A line graph should be added because he wants to know how many of available apartments there were during the time of the year and line graphs are usually up and down on the info. 
3 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Four gallons of gasoline cost $16.80. What is the price per gallon (also known as the slope of the line)?
    14·1 answer
  • A minor league baseball team plays 104 games in a season. If the team won 16 more than 3 times as many games as they lost, how m
    12·1 answer
  • Which number is a rational number?​
    5·1 answer
  • Consider the terms in the sequence: {4,32,256,2048,16,384,…}
    13·1 answer
  • Which expression is equivalent to Negative 32 Superscript three-fifths?
    13·2 answers
  • I need help with this i suck at angles
    8·2 answers
  • What is the slope of the line that includes points (36,-30) and (39,27)
    11·1 answer
  • How many bacteria will there be in 4.5 hours? In 5 hours?
    7·1 answer
  • Which of these relations is a function?
    10·1 answer
  • Rewrite the function by completing the square.<br><br> f(x)=x^2-4x-26
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!