0.0277956989 I really hope this helps you out!
Amount charged for downloading individual songs = x dollars
Amount charged for downloading an entire album = y dollars
In respect to person A:
6x + 2y = 25.92
3x + y = 12.96
y = 12.96 - 3x
In respect to person B:
4x + 3y = 33.93
Putting the value of y from the first equation in the second, we get
4x + 3(12.96 - 3x) = 33.93
4x + 38.88 - 9x = 33.93
- 5x = - 4.95
x = 0.99 dollars
Putting the value of x in the first equation, we get
y = 12.96 - 3x
= 12.96 - 2.97
= 9.99 dollars
Answer:
yes
Step-by-step explanation:
The cost of each turkey, if each is a smudge that represents some unreadable digit is $0.94
<h3>Cost of each turkey</h3><h3 />
- Total number of turkey bought = 72
- Total cost = $67.9
Cost of each turkey = Total cost / Total number of turkey bought
= 67.9 / 72
= 0.943055555555555
Approximately,
Cost of each turkey = $0.94
Therefore, the cost of each turkey, if each is a smudge that represents some unreadable digit is $0.94
Learn more about unit rate:
brainly.com/question/4895463
#SPJ1
Answer:
$4
Step-by-step explanation:
Trey sold his $80 hockey stick for 25% less. This means that he received 75% of the $80. Convert the percentage to a decimal, so it will be .75. Multiple .75 by $80 and you will get the final answer which is $60.
Brandon sold his $80 hockey stick for 30% less. This means that he received 70% of the $80. Convert the percentage to a decimal, so it will be .70. Multiple .70 by $80 and you will get the final answer which is $56.
Trey received $4 more for his hockey stick.