1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Roman55 [17]
3 years ago
15

Pyramid A is a square pyramid with a base side length of 18 inches and a height of 9 inches. Pyramid B has a volume of 3,136 cub

ic inches. How many times bigger is the volume of pyramid B than pyramid A? Give your answer as a percent. Provide an explanation and proof for your answer to receive full credit.
Mathematics
1 answer:
seraphim [82]3 years ago
8 2

Answer:

322.63%

Step-by-step explanation:

Volume of square pyramid = 1/3a²h

a = base side length ; h = height

Volume of pyramid A :

a = 18 ; h = 9

V = 1/3*18²*9

V = 18² * 3

V = 972 in³

Volume of pyramid B = 3136 in³

Volume of pyramid B / Volume of pyramid A

(3136 / 972) * 100% = 322.63%

You might be interested in
For a standard normal distribution, which of the following expressions must always be equal to 1?
frosja888 [35]
For a standard normal distribution, the expression that is always equal to 1 is P(z≤-a)+P(-a≤z≤a)+P(Z≥a). This expression represents all of the possible values in a curve, or in other words, the total area of a curve. According to standard normal distribution, the total area of a curve is always equal to 1.


8 0
3 years ago
Read 2 more answers
The graph of y=f(x) is shown below. Determine the value of x when f(x)=3?
emmasim [6.3K]

Answer:

f(x) = 3

y = 3

So from the graph the value of y = 3 is found D.

Thus x = -3.

All the best!

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Rachael is a nurse. She earns 12 vacation days after working 768 hours. How many hours does Rachael need to work to earn 1 vacat
RUDIKE [14]
Divide 768 hours by 12 hours and u will get a answerr
7 0
2 years ago
A bottle of body wash costs $2.88 and contains 12 ounces. how much does it cost per ounce?
Andrew [12]
$2.88/12=0.24 cents per ounce
6 0
3 years ago
The perimeter of square is 24 meters. What is the length of one side of the square. Show your work
sveticcg [70]

Answer:

6+6+6+6

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Josh is making 3 recipes one requires 2/3 cups of flour and otherwise 7/8 of a cup of flour in the third requires 3/4 cup of flo
    9·1 answer
  • A right triangle has side lengths that are consecutive integers and a perimeter of 12 feet. What are
    6·1 answer
  • There are two cookie jars: jar 1 contains two chocolate chip cookies and three plain cookies, and jar 2 contains one chocolate c
    8·1 answer
  • Four balls are taken to the top of a building. ball 1 is dropped (zero initial velocity). ball 2 is thrown straight up with a ve
    6·1 answer
  • Points (2,7) ana (5,10).
    10·1 answer
  • Wkhich one(s) are mutiples of 6
    10·1 answer
  • First is brainlest because i need help
    8·1 answer
  • Please help, I am literally freaking out.
    6·1 answer
  • Please help!!! I just need a simple explanation I will mark brainliest!
    12·1 answer
  • A rock is tossed over a seaside cliff. The equation y=−16x^2+50x+118 gives the height of a rock above sea level. How long until
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!