1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
a_sh-v [17]
2 years ago
6

Does the order pair (2,-8) satisfy the following function? y=-2x-5 Yes,No

Mathematics
1 answer:
Ludmilka [50]2 years ago
4 0
No it doesn’t satisfy the function
You might be interested in
Nancy wants to make a graph to show the relationship between the temperature of water, in degrees Celsius, and the time, in minu
ollegr [7]
The correct answer is B
8 0
3 years ago
13=5+n please help meeeeee
Nat2105 [25]
You subtract 5 from both sides to get n=8
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please please please please please please please help
Ilia_Sergeevich [38]

Answer:

a. 90 pack

b. $0.27

c. $0.18

d. $0.21

e. 60 pack

Step-by-step explanation:

a. i think  the 90 pack container should be having least unit rate per pack,as purchasing in bulk amount the cost of a unit should be reduced to some amount which is must to lure the customer to purchase in bulk amounts.

b. unit price = total cost of container ÷ number of individual units inside it

for 20 pack, unit rate = 5.49÷20 = $0.27

c. for 60 pack, unit rate = 10.97÷60 =$0.18

d. for 90 pack, unit rate = 18.95÷90 =$0.21

e. ∴ the 60 pack container has the least unit rate per pack which is in contrary with our expectation of 90 pack to be lowest expecting bulk order.

5 0
3 years ago
At the farm, corn costs $2.50 per pound. How much would 3 1/2 pounds of corn cost? Write your answer in dollars and cents.
igomit [66]

Multiply price per pound by total pounds:

2.50 x 3.5 = 8.75

Total cost = $8.75

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help me with math
ella [17]

Answer:

6. composite figure

7. 60+432=492

5 0
3 years ago
Other questions:
  • 46/16 as a mixed number
    6·2 answers
  • 1.2.1 adding whole numbers and applications
    6·1 answer
  • How many times greater is 6.6 * 10^10 than 3 * 10^7
    13·1 answer
  • Show all of your work, even though the question may not explicitly remind you to do so. Clearly label any functions, graphs, tab
    14·1 answer
  • In a fruit cocktail, for every 25 ml of orange juice you need 30 ml of apple juice and 45 ml of coconut milk. What proportion of
    15·1 answer
  • The bases of a trapezoid have lengths 10 and 18. If the height of the trapezoid is 6, what is the area of the trapezoid
    8·1 answer
  • Write the prime factorization of 80.
    6·2 answers
  • F(x)=x^2-6x<br> g(x)= √x<br> Evaluate f(g(25)) = ???
    11·1 answer
  • Please help an person who hates math and is very tried
    15·1 answer
  • 2. Find the simple interest on a $2,350 principal deposited for 15 months at a rate of 3.77%
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!