Take 4,000 times 12 to get 48,000. that’s how much A costs.
B is a little harder. you have to take (2,300+300)x12+(4*250). this equals $32,100
the correct answer would be B.
30. find the unit rate of 183 miles in 3 hours
IF you want me to show the unit rate in miles per hour here is the method to do that:
=> 183 miles / 3 hours = 61 miles per hour.
Thus the unit rate is 61 miles per hour or 61 miles /h
Now, if you want to see the unit rate in miles per minute then here is the method to do that:
=> 1 hour = 60 minutes
=> 3 hours = 180 minutes
=> 183 miles / 180 minutes = 1.02 miles per minute
<span>Causation can exist without correlation or association should be true. I took AP Stats</span>
The answer would be B.) $15 because for the total charge of $40 you need to subtract the initial fee of $10
and then divide the remainder by 2 since it takes him 2 hours. <span>40-10/2</span> = <span>30/2</span> = <span>$15 (USA testprep)</span>