1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
oksian1 [2.3K]
2 years ago
8

This will give you 35 just please help I need to do this very fast. So if you can help please do.

Mathematics
1 answer:
EleoNora [17]2 years ago
5 0

Answer:

52° and 38°

Step-by-step explanation:

The two angles form a singular right angle.

(x+33)+(2x)=90\\\\x+33+2x=90\\\\3x + 33 = 90\\\\3x+33-33=90-33\\\\3x=57\\\\\boxed{x=19}

The value of 'x' is 19.

m$\angle$1 = x + 33\\\\m$\angle$1 = 19 + 33\\\\m$\angle$1 = \boxed{52}

The measure of angle 1 is 52 degrees.

m\angle2=2x\\\\m\angle2=2(19)\\\\m\angle2=\boxed{38}

The measure of angle 2 is 38 degrees.

Hope this helps.

You might be interested in
19 and use the bar thing to get answeer no links or i report
Agata [3.3K]
I think it’s C

Explanation: the blue yarn is 7 and the red yarn is 10 if you combine both as 7 + 10= 17
6 0
2 years ago
A mosquito collides head-on with a car traveling 60 mph. Is the force of the mosquito on the car larger than, smaller than, or e
nirvana33 [79]
Smaller the mosquitoes possibly fly only 9mph a car coming at 60 would destroy mosquito obviously the force of a moving object will move it
5 0
3 years ago
Write the slope intercept form Through:(5,-3) and (0,0)
andriy [413]

Answer:

y= -\frac{3}{5} x

3 0
3 years ago
A 16-ounce package of frozen vegetables costs $2.10. How much would you expect a 12-ounce package to cost?
statuscvo [17]
Hi!

We need to find the cost per ounce. 
2.10/16 = 0.13125

It costs 0.13125 per ounce. 

Now find the cost of 12 ounces. 
12 * 0.13125 = $1.58

The answer is $1.58

Hope this helps! :)
-Peredhel
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Guys what is the answer?please help me.ASAP!
Jet001 [13]

Cinnamon Toast Crunch is always the answer

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the perimeter of the figure to the nearest hundredth.
    9·2 answers
  • A population of fish in a lake is 14000 in 2010. The population decreases 6% annually. What is the population in 2019
    15·1 answer
  • The graphs of two functions are shown.
    13·2 answers
  • Please help fast! 25 points and brainliest!!
    8·1 answer
  • Pratap puri Row 22 miles down a river in two hours but the return trip took him 5 1/2 hours find the rate pratap Control in Stil
    11·1 answer
  • A university dean is interested in determining the proportion of students who receive some sort of financial aid. Rather than ex
    14·1 answer
  • Why do we wait until night to 'call it a day?'
    14·2 answers
  • Jamal pays $29.25 for 3 pounds of cocoa powder. Assume that the cost y, in dollars, is proportional to the amount of cocoa powde
    11·1 answer
  • Sammy rides his bike to school and to pick up his sister at her school. He rides 4 miles round trip to his school. To his sister
    12·1 answer
  • A. Find a power function that models the data below.
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!