Answer: The first question is a corrosponding angle, which means the measure is the same. So, angle KRQ is 146°.
And QRN is 128°.
Answer:
35 sandwiches
Step-by-step explanation:
62÷2=31
31+4=35
4(a-2)=3(a+4)
4a-8=3a+12
a=20
Answer:
The jacket costs $45
Step-by-step explanation:
In order to find this, notice that the price of the sale represents 80% of the total cost. This is because we took 20% away with the sale. Now we can find the overall amount by dividing the sale cost by the amount it represents.
$36 / 80% = $45