1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
allsm [11]
2 years ago
5

If a van traveled 175 miles in 5 hours, how far could the van travel in 8 hours?

Mathematics
1 answer:
Fittoniya [83]2 years ago
5 0
280 because if you divide 175 by 5 you get 35 which is the amount of miles the van travels in 1 hour and then you multiple 35 by 8 and you have your answer 280
You might be interested in
Solve for p.
jeyben [28]

Answer: C

Step-by-step explanation:

thank me later

8 0
2 years ago
How to Solve -5x is greater than or equal to 40
brilliants [131]

Answer:

Step-by-step explanation:

You have to divide -5 from each side so -5/-5x which would be x and divide -5 by 40 which is -8 so x is greater than or equal to -8

4 0
3 years ago
Please answer the one u can do
Charra [1.4K]
I believe #7 is D) 5.5 x W 
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
The diagonals of square ABCD intersect at point E. If BE = 2x + 1, and AC = 3(6x - 4), find BD.
Butoxors [25]

Answer:

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Translate the sentence into an equation.
lozanna [386]
9w - 7 = 5

9w= 5+7

9w=12

w= 4/3 or 1.33
3 0
3 years ago
Other questions:
  • A rhombus has coordinates A(-6, 3), B(-4, 4), C(-2, 3), D(-4, 2). What are the coordinates of rhombus A'B'C'D' AFTER A 90° COUNT
    11·1 answer
  • Whats the original price of a pair of shoes in the sale price is $27 after a 25% discount
    11·1 answer
  • You are shopping for T-shirts. Clothing Warehouse sells 3 T-shirts for $52. The Scene sells 2 T-shirts for $83. New Threads sell
    8·1 answer
  • Please help me on #10 AFAP ... Thank you ;)
    14·1 answer
  • Find the slope and reduce. P=(2, 3) Q=(9, 7) Slope =​
    14·1 answer
  • Casey for 50 pounds of dirt she was 10 pounds pounds to fill a hole in the yard then she filled pots with 5 pounds of soil in ea
    8·1 answer
  • If 2 1/4 pounds of bananas cost $1.89 what is the cost per pound
    13·2 answers
  • Share 3200 ml of water in the ratio 4:1:3​
    7·1 answer
  • you are shopping in a video store and have $49.50 to spend each DVD costs $4.25. ESTIMATE the maximum number of DVDs you could b
    13·1 answer
  • What is the solution to this system of equations? 2x+y-5z=4 x+3y+z=5 3x-y-4z=-11
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!