if bought 15 caterpillars for $3.00, how much was each caterpillar (find the unit rate for price per caterpillar)
2 answers:
Answer:
<em>$</em><em>0.20</em>
COST OF 15 CATERPILLAR=$3
THEREFORE COST OF ONE CATERPILLAR =$3/15=$1/5=$0.20
Answer:
20 cents
Step-by-step explanation:
Divide 3 dollars by 15 caterpillars.
3/15 = 0.2
20 cents
You might be interested in
Answer:
4) C
5) C
Step-by-step explanation:
Answer:
B) 120
Step-by-step explanation:
m = miles
$98=$80+$0.15m
$98-$80=$80-$80+$0.15m
$18=$0.15m
$18/$0.15=$0.15m/$0.15
120=m
Juliet drove 120 miles for $98.
(this is a good explanation, I guess)
Answer:
yess!!!
step-by-step explained.
......
Im pretty sure it would be 6x
Answer: i think its B
Step-by-step explanation: