1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Juli2301 [7.4K]
3 years ago
15

-24 - (-6) = -24 + 6 True or False.

Mathematics
2 answers:
Helen [10]3 years ago
6 0

Answer:

True

Two neg. make a pos.

-24-(-6) would become -24+6=-18

abruzzese [7]3 years ago
5 0

Answer:

True

Step-by-step explanation:

When you have 2 negative together they will become a positive (5- (-2) = 7)

You might be interested in
G = 3 and h = 33 <br> h - 4g
kirill [66]
33-4(3)
33-12
21
The answer is 21
8 0
2 years ago
Which fraction below is equivalent to 10/12?
Effectus [21]

Answer:

5/6 or 10/12 are the same 0.83

Step-by-step explanation:

6/6-5/6=1/6 left     12/12-10/12=2/12 left

5 0
4 years ago
The opposite of x is y. What is the distance between x and y on the number line?
bagirrra123 [75]

Answer:

The distance between x and y on the number line is 2x

Step-by-step explanation:

we know that

If y is the opposite of x

then

y=-x

The distance between x and y is equal to

d=x-y

d=x-(-x)=x+x=2x

4 0
4 years ago
A store is selling five cans of tomato sauce for $5.25. What is the unit price?
Svetach [21]
The unit price is tantamount to saying the price of each. For this item, we are asked to determine the price of each can. Thus, it can be determined by dividing the price to number of cans.
                           $5.25 / 5 = 1.05
Thus, each can of tomato sauce costs $1.05. 
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Pleaseeee help!!!!!!!!!!! I'll see if I could give you Brainliest
Ludmilka [50]

Answer:

6/4 or 1 1/4

Step-by-step explanation:

1/4 times 6 because the question is asking for the recipe to be made 6 times. So 1/4 times 6 or 1/4 time 6/1 is 6/4 or 1 1/4.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Two Amtrak trains traveling on parallel tracks leave Tucson at the same time. In 6 hours the faster train is 382 miles from Tucs
    5·1 answer
  • Oliver is determining the number of cats in his math class. Oliver is collecting what kind of data?
    13·2 answers
  • Solve for x please and quick please
    11·1 answer
  • Find the exact length of the third side
    8·1 answer
  • Which is the better deal for frozen pizzas?: 3 for $11 or 2 for $8.50.
    13·1 answer
  • Help Which statement is true about the end behavior of the graphed function?
    5·1 answer
  • How do you write 0.0000000000030785 in scientific notation?
    10·1 answer
  • Applications Day #1:
    8·1 answer
  • 2) Multiply<br> (6x+3)(3x2+8x+5)<br> Help, please shore me how to do this!
    12·1 answer
  • Please help graph below | What is the slope of this line?
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!