1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elis [28]
3 years ago
11

grita buys a 50 pounds of dog food for 30$ and 28 pounds of cat food for 18.20$. Which costs less per pound?

Mathematics
1 answer:
Finger [1]3 years ago
6 0

Answer:

cat food ∑

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Kirsten and Jose are playing a game. Kirsten places tiles numbered 1 to 50 in a bag. Jose selects a tile at random. If he select
dimulka [17.4K]

hope this helps u dear

3 0
3 years ago
Find the pattern of 1,2,6,18 and state if its arithmetic or geometric
Gnesinka [82]

Answer:

 its a geometric sequence where each term is 3 times the previous term.

Step-by-step explanation:

{2,6,18,54,162,486,1458...}

6 0
2 years ago
A math book weighs 250 grams, a chemistry book weighs 200 grams, and a physics book weighs 250 grams. what is the total weight o
Tems11 [23]
The answer is 24.69 ounces

plz thank me, it keeps me motivated to answer more of your questions :)
8 0
3 years ago
The outside world recoils in fear
Alexeev081 [22]

Answer:

liar! only 5 points! SU  LITERALLY IDC REMOVE UR ANSWER OR ELSE THUG

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Tamika has two bags of trail mix. Each has a combination of 60 pieces of fruit and nuts. Ratio of fruit to nuts in the first bag
madam [21]

Answer:

the second bag because the ratio is greater

Step-by-step explanation:

Bag1

fruits 3 : 5 nuts so 3+5=8 and 60/8=7.5 but 7.5*3=22.5

ratio is 3/5=0.428

Bag2

fruits 7 : 10 nuts so 10+7=17 and (60/17)*7 ≈ 24.7

ratio is 7/10=0.7

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Write 0.18 repeating as a fraction in simplest form.
    6·1 answer
  • Theo's mom brought an eight pack of juice boxes at the store for $4 find the unit rate for the juice boxes
    6·1 answer
  • Alexis washes 10 1/2 windows in 3/4.At this rate, how many windows can she wash in one hour?
    13·1 answer
  • Atlanta and Los Angeles have two of the top ten busiest airports in the world. In 2011, Atlanta had approximately 92.365 million
    12·2 answers
  • Plot the points (2,5 )and (2,-7)
    6·2 answers
  • Solve x + 3y = 9<br> 3x – 3y = -13
    9·2 answers
  • Identify the two prime numbers greater than 25 but less than 35
    10·1 answer
  • What is the missing side length in this right triangle? A. 15 B. 21 C. 225 D. 441
    8·1 answer
  • What is the least common multiple of 5 &amp; 6?
    12·2 answers
  • Four friends share the profit of a lawn care service equally. The friends charge $45 per lawn and spend $30 of their total earni
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!