1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Oksi-84 [34.3K]
3 years ago
10

What is 2 + 2 times 0 divided by 4 times 99 plus 1

Mathematics
2 answers:
Sliva [168]3 years ago
8 0

Answer:

1

Step-by-step explanation:

<em>Step 1: 2 plus 2</em>

=> 2 + 2

=> 4

<em>Step 2: times 0</em>

=> 4 * 0

=> 0

<em>Step 3: divided by 4</em>

=> 0/4

=> 0

<em>Step 4: time 99 </em>

=> 0 * 99

=> 0

<em>Step 5: plus 1</em>

=> 0 + 1

=> 1

Therefore the <u>final answer = 1</u>

Hope this helps!

Alexeev081 [22]3 years ago
3 0
<h2>\boxed{3} ✅</h2>

Step-by-step explanation:

2 + 2 \times  \frac{0}{4}  \times 99 + 1 \\  = 2 + 0 + 1 \\  = 3

\circ \: \: { \underline{ \boxed{ \sf{ \color{green}{Happy\:learning.}}}}}∘

You might be interested in
Write each rate as a unit rate. $2 for 5 cans of soup.
Len [333]
If you would like to write each rate as a unit rate, you can do this using the following steps:

$2 ... 5 cans of a soup
$1 ... x cans of a soup = ? 

2 * x = 5 * 1
2 * x = 5
x = 5 / 2
x = 2.5 cans of a soup per $1

$2 ... 5 cans of a soup
$x = ? ... 1 can of a soup

2 * 1 = 5 * x
2 = 5 * x
x = 2 / 5 
x = $0.4 per 1 can of a soup
6 0
3 years ago
Reduce 7y + 2y 2 - 7 by 3 - 4y?
Pepsi [2]

<span><span>(<span>7y+2<span>y2</span>−7</span>)</span>−<span>(<span>3−4y</span>)</span></span>

<span>=<span>7y</span><span>+4y</span>+2<span>y2</span><span>−7</span><span>−3</span></span>

<span>=11y−2<span>y2</span>−<span>10</span></span>

Hope this helps


3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A blouse that cost $16.85 is on sale for 45% off. What is the amount of the discount?
spin [16.1K]
The amount of the discount is $7.59 
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Number 9 help, please
Drupady [299]

Answer:

Unique

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Buffalo Bill's Tacos charges $5.60 for sides and a drink, and then $0.40 per taco. The Crispy Taco charges $10 for sides and a d
vovangra [49]

Answer:

$5

Step-by-step explanation:

subtract

8 0
3 years ago
Other questions:
  • G is the same as the quotient of p and 140 write equation (IXL)
    11·1 answer
  • What is the easiest way to solve this problem?<br> thank u!!
    7·2 answers
  • If sin ZA = { and cos ZA = }, what is tan ZA?
    6·1 answer
  • 4 men and 6 women are ranked according to their scores on an exam. Assume that no two scores are alike, and that all 10! 10 ! po
    7·1 answer
  • There is a strong positive linear correlation between rainfall and the number of oranges a tree produces. Does this mean that mo
    7·2 answers
  • 50 points Please help ASAP
    5·2 answers
  • Identify the slope as positive, negative, zero or undefined
    7·1 answer
  • Infinite limits algebraic
    9·1 answer
  • The laptop was marked down from $895 to $720.
    13·1 answer
  • 10. Two lighthouses are located on a north-south line.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!