1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nlexa [21]
3 years ago
6

R=26 in. find the diameter.

Mathematics
1 answer:
Iteru [2.4K]3 years ago
6 0

Answer:

see

Step-by-step explanation:

diameter=2×pi×r

diameter. 2.22/7.r

You might be interested in
write three ratios that are equivalent to the one given:the ratio of right of right-handed students to left-handed students is 1
laila [671]
The three ratios that is equal to 18:4 are

9 : 2 if you divide 18 and 4 by 2
36 : 8 if you multiply 18 and 4 by 2
54 : 12 if you multiply 18 and 4 by 3

Hope this helps!!
7 0
4 years ago
Read 2 more answers
Can someone plz help me with this one problem!!!!
Anarel [89]

Answer:

its 63..................

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
3x + 5 = x - 3
dusya [7]

Answer:

x = -4

Step-by-step explanation:

3x + 5 = x - 3

Subtract x from each side

3x+5-x = x-3-x

2x+5 = -3

Subtract 5 from each side

2x+5-5 = -3-5

2x = -8

Divide each side by 2

2x/2 = -8/2

x = -4

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can some one help me match these ?
Anastaziya [24]
This is the order....

8 0
4 years ago
I used 1/3 of a bottle of wax to wax 3/4 of a car. How many cars can I wax with one bottle? Please helppp
blsea [12.9K]

Answer:

2.25 cars are waxed with one bottle

Step-by-step explanation:

1/3 * 3 = 1

3/4 * 3 = 9/4

9/4 = 2.25

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Hey can you please help me posted picture of question
    5·2 answers
  • Firms are increasingly asking applicants to submit to drug tests. 10% of all
    7·1 answer
  • Help someone please?
    9·1 answer
  • Please help<br> help<br> help
    6·2 answers
  • A men and a women decided to meet at a certain location. If each of them independently arrives at a time uniformly between 12pm
    6·1 answer
  • If Walgreens sells 4 candy bars for $2.00, what is the cost of 1 candy bar?
    14·1 answer
  • I’m not very good at math so please help
    14·1 answer
  • Given that f(x) = logo x, write a function that translates f(x) down 4 units and then
    10·1 answer
  • Will mark brainliest.
    7·2 answers
  • 5×1 hundredths + 9×1 1000
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!