1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
strojnjashka [21]
2 years ago
8

blake bought 6 light bulbs that contained 8 light bulbs each. he then used 14 of the light bulbs for his science project. how ma

ny of them are left?
Mathematics
2 answers:
maks197457 [2]2 years ago
8 0

Answer:

34

Step-by-step explanation:

you would multiply 6×8=48 then u subtract 48-14=34

Mekhanik [1.2K]2 years ago
3 0
34 light bulbs are left
You might be interested in
What is the ratio of 20cm to 1m​
Julli [10]

9514 1404 393

Answer:

  1 to 5

Step-by-step explanation:

20 cm to 1 m = 20 cm to 100 cm = 20 to 100 = 1 to 5

3 0
2 years ago
I need help with the problem below Pls dont spam random letters :)<br><br> 2 1/7 :(1.5a)= 5/14 :0.8
snow_lady [41]

Answer:

Step-by-step explanation:

56 1/2 because i did the math

7 0
2 years ago
Pira drives 825 miles to California. The trip takes him 17 hours. He uses 38 gallons of gas on the trip, which costs him $125. F
Lunna [17]

Speed = Distance /  time:

Speed = 825 miles / 17 hours

Speed = 48.529 miles per hour. (Round the answer as needed).


Gas mileage = miles traveled  / gallons used

Gas mileage = 825 miles / 38 gallons = 21.71 miles per gallon (Round answer as needed).


Unit rate of gas = Total money spend /  gallons bought:

Unit rate of gas = $125 / 38 gallons = $3.289 per gallon.

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Gavin agrees to buy a 6 month package deal of monthly gym passes, and in turn receives a 15% discount. Write an algebraic expres
dolphi86 [110]
15% off means 85% on so I would use .85x · 6 = total monthly cost  to represent this problem.  The dot represents times (I did not want to confuse things by using x)

Other ways to express this:

6 x .85x
6(.85x)
.85x (6)
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help me please! I put this under math because science questions rarely get answered! I'll give brainliest and everything! Just p
BabaBlast [244]

Answer:

1. Right 1N and down 3N

2. (3,5)

3. Go Right 6N

4. North

5. West

6. Northwest

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Help me plssssssssssssssssssssssssssssssssssss
    15·2 answers
  • A student performed the composition rx Ro 90 on figure A. Evaluate the students completion of the composition.
    6·2 answers
  • A rectangle is 13 meters longer than it is wide. the perimeter is 98 meters. what is the width?
    12·1 answer
  • Charlene is knitting a baby blanket. She wants its width, w, to be at least half its length, l. She estimates that she has enoug
    13·1 answer
  • Help me asap plz !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    15·2 answers
  • Find the volume and surface area of a cube with sides 6 inches long?
    11·1 answer
  • What am I supposed to do
    8·2 answers
  • Ramu swims a distance of 3 km each upstream and downstream. The total time taken is one hour. if the speed of the stream is 4km/
    8·1 answer
  • A veterinarian divided 4/5 of a bottle of medicine equally among 4 sick cats. How much did she give each sick cat?
    10·1 answer
  • The figure below shows the ideal pattern of movement of a herd of cattle, with the arrows showing the movement of the handler as
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!