Answer:
1/10
Step-by-step explanation:
Answer: $75.14
Step-by-step explanation:
to find out how much luis is saving with the discount you do
79.99 * 0.12
and get around 9 ish dollars
after that you do sales tax and get $75.14 dollars hope this helped <3
In order to find out what deal is better:
- We have to find the unit rate for each deal
- Total amount of paper towels ÷ The price
So it would be....
- 18 ÷ 14 = 1.285714
- 12 ÷ 10 = 1.2
Short Answer:
The better deal is 10 rolls of paper towels for $12.
Long Answer:
I wanted to find out the price per roll of paper towel for each deal so I created a unit rate problem which is the numerator divided by the denominator. From there, I was able to get my answers, compare which one was less than the other, and select the best deal.
Hopefully this helped >-<