1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Shkiper50 [21]
3 years ago
14

11, 16, 12, 7, 23, 9, 5, 5 Question What is the median of the data?

Mathematics
1 answer:
valentina_108 [34]3 years ago
3 0

Answer:

Step-by-step explanation:

add each number together

each of them should equal 88

then divide it by how many numbers there are. So it's 8.

this equals 11

You might be interested in
Find all values of x that make the equation true.<br> 3/x-4 = x-5/x
Svetllana [295]

Answer:

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Pls pls pls help me i would appreciate if u help me
OlgaM077 [116]

Answer: I believe that the answer is B

Step-by-step explanation: The square root of 3 is an irrational number and 2 is a rational number thereby eliminating answer choices C and D. Thereafter, the product of the two numbers is 3.46410161514 which I believe to be an irrational number therefore eliminating A and B is your correct answer

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the area of the rectangle?<br><br> [1] un2
mezya [45]
(-2,3) to (2,-3)

6^2 + 4^2 = c^2

c = 7.21

————

(-2,3) to (1,5)

2^2 + 3^2 = c^2

c = 3.61

————

3.61 * 7.21 = approx. 26.03

The area is 26.03un^2
5 0
3 years ago
Aliza needs to run at a rate faster than 8.8 feet per second in order to exceed her fastest time in a race
icang [17]

Answer:

great! what else?

8 0
3 years ago
PLEASE HELP!! WILL MARK BRAINLIEST IF RIGHT!!!
denpristay [2]

Answer:

images are:

W'(-5,0)

X'(0,-9)

Y'(-9,-6)

Z'(-6,-2)

Step-by-step explanation:

use formula p(x,y)=p'(y,-x)

4 0
2 years ago
Other questions:
  • What's the answer for p2 when p=25 ​
    5·2 answers
  • Is a box of feathers heavier than one single brick
    9·2 answers
  • QT 1.
    5·1 answer
  • Find the unit rate. $68 for 8 1/2 hour
    7·1 answer
  • A car uses !5 gallons of gas to go 330 miles. How much will the car need to go 450 miles?
    11·1 answer
  • Periodic rate can be computed using this formula
    8·1 answer
  • Find the equation of the line that is perpendicular to y = 2x + 8 and passes though the point (8, –8).
    13·1 answer
  • Points and will give brainlist
    15·2 answers
  • What is 100/7 divided by 4 1/3 simplified if you answer thank you and happy holidays
    12·1 answer
  • Kendall brought drinks for the 7th grade end of the year party. All the drinks Kendall brought, 49 of them was cola drinks. if c
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!