1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
topjm [15]
3 years ago
14

Vector wants to create a new box for the granola snacks. He wants

Mathematics
2 answers:
Hatshy [7]3 years ago
8 0

Answer:6 for all the bottom is 66 i belive sorry if im wrong

Step-by-step explanation:

ratelena [41]3 years ago
6 0

Answer:

you are also wrong the top answer is 4 the second one is 2 and the volme is 64!

Step-by-step explanation:

You might be interested in
A baker had 24 boxes for donuts he ended up making 526 donuts and splitting them evenly between the boxes how many extra donuts
sertanlavr [38]

Answer:

The baker ended up with 22 extra donuts.

Step-by-step explanation:

Since the baker had 24 boxes and made 526 donuts, to split them evenly between the total number of boxes means that we need to divide the number of total donuts by the number of boxes:

526 ÷ 24 = 21 remainder of 22

Since 24 x 21 = 504 and 24 x 22 = 528 and the baker only made 526 donuts, then the most amount of donuts he can use to split them evenly with the total amount of 526 is 504.  526 - 504 = 22, so he has an extra 22 donuts that will not be in boxes.  


7 0
3 years ago
ANSWER THIS ASAP DONT SEND A FILE AT ALL !! I NEED THE ANSWER QUICK!!
Finger [1]

Answer:

-5,3

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Plsss Help!! Will mark brainiest!! Due soon!!
Tom [10]

Answer:

(10, 8) is the distance.

Step-by-step explanation:

The x's are 10 points away from each other and y's are 8 points away from each other.

By the way, there is no second picture.

Sorry if I'm wrong. I might be more helpful if you upload the second picture.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Amanda went to the store to purchase ink pens. She found three kinds of pens. The first cost $4 each; the price of the second ki
KonstantinChe [14]

Answer:

Amanda buy first kind of pen = 3

Amanda buy second kind of pen = 2

Amanda buy third kind of pen = 15

Step-by-step explanation:

Given - Amanda went to the store to purchase ink pens. She found three    

            kinds of pens. The first cost $4 each; the price of the second kind

            was 4 for $1; and the cost for the third kind was 2 for $1. She bought

            20 pens and she bought at least one of each kind. (It is possible to

            buy only 1 of the pens that are "4 for $1" or "2 for $1".) The cost was

            $20.

To find - When she got back to her office, Amanda decided to turn this into

              a math problem for me. She asked: how many of each kind did I

              buy?

Proof -

Let Amanda buy first kind of pen = x

                      second kind of pen = y

                           third kind of pen = z

As given,

She bought total pen = 20

⇒x + y + z = 20          ...............(1)

Now,

As given,

cost for first kind pen = $4 for 1 pen

As she bought x pens of first kind , so

Cost of x pens of first kind = $4x

Now,

The price of the second kind was 4 for $1

⇒Cost of second kind = $\frac{1}{4} for 1 pen

As she bought y pens of send kind , so

Cost of y pens of second kind = $\frac{1}{4}y

Now,

The price of the third kind was 2 for $1

⇒Cost of third kind = $\frac{1}{2} for 1 pen

As she bought z pens of send kind , so

Cost of z pens of third kind = $\frac{1}{2}z

Now,

As given, The cost was $20

⇒4x + \frac{1}{4}y + \frac{1}{2}z = 20

⇒16x + y + 2z = 80             .....................(2)

∴ we get 2 equations

x + y + z = 20                   .....................(1)

16x + y + 2z = 80             .....................(2)

Now,

Subtract equation (1) from equation (2) , we get

16x + y + 2z  - ( x+ y + z )= 80 - 20

⇒16x + y + 2z - x - y - z = 60

⇒15x + z = 60

⇒z = 60 - 15x

Now,

Put the value of z in equation (1) , we get

x + y + 60 - 15 x = 20

⇒ y - 14x = 20 - 60

⇒y - 14x = -40

⇒14x - y = 40

⇒y = 14x - 40

Now,

we get

z = 60 - 15x

y = 14x - 40

As given

she bought at least one of each kind

it means x > 1, y > 1, z > 1

Now,

If x = 1, then y = 14 - 40 = -26

Not possible

If x = 2 , then y = 14(2) - 40 = -12

Not possible

If x = 3, then y = 14(3) - 40 = 2 and z = 60 - 15(3) = 15

Possible.

If x = 4,  then y = 14(4) - 40 = 16 and z = 60 - 15(4) = 0

Not Possible.

If x = 5, then y = 14(5) - 40 = 30 and z = 60 - 15(5) = -15

Not Possible.

∴ we get

x = 3, y = 2, z = 15

Amanda buy first kind of pen = x = 3

Amanda buy second kind of pen = y = 2

Amanda buy third kind of pen = z = 15

7 0
3 years ago
Sachant que le volume de la glace diminue de 11% quand elle fond, donner une valeur approchée, au millimètre près, de la hauteur
igomit [66]
Only if I knew this language
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Elliot is buying groceries. He buys a bag of apples for 5.54, a loaf of bread for 2.49, and a jar of peanut butter for 3.73. Ell
    11·1 answer
  • A triangle has base 7m and area 17.5m^2 what is the height
    9·1 answer
  • Charlie bought 2 1/2 pound bag of oranges for $3.75. What is the cost of one pound of oranges
    14·2 answers
  • Which ordered pair is a solution to the system of inequalities? y <3 and y >-x+5 ?
    5·1 answer
  • Amy wants to carpet a room that is 12 feet by 8 feet. How many square yards of carpet will she need to complete the room?
    8·1 answer
  • Calculate the volume of this cone to the nearest hundredth. Use 3.14 for pi.
    13·2 answers
  • Multiply. Write 4/1/5 time 8/9 as a mixed number in simplest form
    7·1 answer
  • Write a percent proportion and solve each question
    8·1 answer
  • Consider the elements of the sample space of rolling a die four times.
    11·1 answer
  • What dose f(-2)=3 mean?
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!