1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
astraxan [27]
3 years ago
10

Holly has watched 39% of a movie that is 122 minutes long.

Mathematics
1 answer:
Scilla [17]3 years ago
3 0

9514 1404 393

Answer:

  48 minutes

Step-by-step explanation:

39% of 122 is ...

  0.39 × 122 = 47.58 ≈ 48

Holly has watched about 48 minutes of the movie.

You might be interested in
The perimeter of a triangle is 104 units. The combined length of two of the sides of the triangle is 64 units.
valkas [14]

Answer:

Step-by-step explanation:

168

7 0
2 years ago
Using a scale where 3 inches = 5 feet. If a room measures 20 feet (Width) by 22.5 feet (length), what are the dimensions of the
irina [24]

Answer:

wnna call me and lift the lorax

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help please 10points
ikadub [295]

Answer:

Have you tried copying and pasting?

Step-by-step explanation:

ctrl c

ctrl v

6 0
3 years ago
A triangular bandana has an area of 78 square inches. The height of the triangle is 9
Vera_Pavlovna [14]
Area of a triangle = 1/2 × base × height

Plug in what we know.

78 = 1/2 × b × 9¾

Multilply each side by 2 to get rid of the 1/2...

156 = b × 9¾

Write 9¾ as an improper fraction.
(9¾ = 9 + 3/4 = (9×4)/4 + 3/4 = 36/4 + 3/4 = 39/4)

156 = b × 39/4

Multiply each side by 4...

624 = b × 39

Divide each side by 39...

16 = b

Done! The length of the base of the triangle is <u>16</u> inches.
5 0
3 years ago
I don’t even know if my brain exist?
bulgar [2K]

Answer:

x = 14

Step-by-step explanation:

hope it's helpful

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Francine cooks vegetable stir-fry 15 days in 4 weeks and chicken stir-fry 6 days in 4 weeks. What percent of the days does Franc
    15·2 answers
  • What is the answer. for /10 to the 3rd power
    12·2 answers
  • What is the exact volume of the cylinder?
    10·1 answer
  • Can use the Pythagorean theorem to solve for b if c is 13 and a is 12
    7·1 answer
  • Rob used 4.25 ounces of peanuts,3.4 ounces of pecans,and2.75 ounces of walnuts to make a trail mix.How many total ounces of nuts
    13·2 answers
  • Antonia buys a 5-pound bag of onions at the store for $2.65. To the nearest cent, how much did she pay for 1 pound of onions?
    11·2 answers
  • The cost of 9 scarves is $96.75. What is the unit price?
    8·1 answer
  • What is 0.001216 in scientific notation
    11·2 answers
  • Help me i jus wanna play sum 2k so yuh hurry
    13·2 answers
  • Can you please help me​
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!