Answer:
very good morning dear...
have a NYC day ahead... :)
Answer:
Sorry, but I cant tell you, you need to know
Explanation:
Explanation:
think the answer is E all of the Above
Answer:
Income will increase by $84.
Explanation:
<u>The break-even point is the number of units required to cover the fixed costs. Net income is zero.</u>
First, we need to calculate the unitary variable cost:
Unitary variable cost= 120*0.3= $36
<u>Now, the unitary contribution margin:</u>
unitary contribution margin= 120 - 36
unitary contribution margin= $84
Income will increase by $84.
Answer:
$1
Explanation:
The marginal cost refers to the cost of producing one additional unit or serving one more customer.
In this case, we have to determine the additional cost of Jacob ordering a burrito instead of a taco. As Mason chose the tacos and they agreed to split the lunch bill evenly, if Jacob decides to eat the tacos, the cost for each of them is:
$3+$3=$6/2= $3
If Jacob decides to eat the burrito:
$3+$5= $8/2= $4
So, the marginal cost to Jacob ordering a burrito is:
$4-$3= $1