1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ratling [72]
2 years ago
6

Solve for x. 2x + 6 X + 9 x = [?]

Mathematics
2 answers:
Komok [63]2 years ago
5 0

Answer:

wheres the y

Step-by-step explanation:

Tpy6a [65]2 years ago
3 0

Answer:

Solution given:

2x+6+x+9=180°[alternative exterior angle is a supplementary]

3x=180-15

x=165/3

x=55

You might be interested in
Solve the system of equations using elimination 2x+y=3 and 3x-y=12
Eddi Din [679]
2x + y = 3
3x - y = 12
Add both equations
5x = 15, x = 3
2(3) + y = 3
6 + y = 3, y = -3
Solution: x = 3, y = -3... or (3,-3)
3 0
3 years ago
Q15) 1.0 marks<br>Choose the missing term in the below series.<br>26, 37, 50, 65, 82, ?<br>​
Illusion [34]

Answer:

82

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
(6p-6/p)•((9p^2)/2p-2)
Alekssandra [29.7K]

Answer:

27p4-27p2-12p+12/p

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
A 6-yard piece of ribbon costs $36.72. What is the price per foot?
djyliett [7]

Answer:

$2.04

Step-by-step explanation:

Note that: 1 yard = 3 feet.

First, change the amount of yard (6) to feet:

6 x 3 = 18

6 yard = 18 feet.

Note: 18 feet = $36.72

Find the cost per foot (1 feet). Note the equal sign, what you do to one side, you do to the other. Divide 18 from both sides.

(18 ft)/18 = ($36.72)/18

1 ft = 36.72/18

1 ft = 2.04/1

1 ft = $2.04

~

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Use combining like terms to solve the multi-step equations, find your answers in the legend below: *
svet-max [94.6K]

rtwrygfijbhiueysgfuuwyguwei

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A bucket holds 84.5 ounces of water. How much is this in liters?
    11·2 answers
  • Can anyone plz tell me What is 10% of 250?
    14·1 answer
  • A balloon is 300 feet above a cliff. The angle of depression to the cliff edge is 40° 30'. What is the horizontal distance from
    12·1 answer
  • A plane flies from New York to Los Angleles at a constant speed of 800 km/hr. If the distnace from New York to Los Angeles is 40
    6·1 answer
  • The area of the irregular polygon is ____ square units.
    14·1 answer
  • Find missing angel<br> X=???
    11·1 answer
  • What are Two ratios of 10/3
    11·1 answer
  • 3 • 2 • 1 • 0 = 0 <br><br> What property is illustrated by this question?
    7·1 answer
  • PLEASE ANSWER 3 AND 4
    9·2 answers
  • Parallelogram has 2 pairs of congruent sides and the opposite angles are equal.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!