1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pochemuha
3 years ago
13

A class has fewer than 30 students exactly 2/3of the student's in the class own a football exactly 7/8 of the students in the cl

ass own football boots how many students are there in the class
Mathematics
1 answer:
skelet666 [1.2K]3 years ago
5 0
This number would be 24. So 21 own football boots, 16 own a football and there are 24 children in the class.  not good at math so yeah
You might be interested in
Beach cruises prints brochures and fliers to advertise their dolphin watching tours. To print , the brochures requires three pag
vitfil [10]

Answer:

Step-by-step explanation:

4 0
4 years ago
Dan and barney are members of different video game libraries. Dan pays a membership fee of $35, and he pays $4 for every video g
ella [17]
Dan pays $5 more than Barney because his membership fee is $35, while Barney's is only $30.

The answer is $5.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Y=3/2x+3 <br> y=-3 solve.
laila [671]
Answer : x= -4

This type of problem, you set them equal to each other. And then solve. Don’t forget you can multiply each side by denominator to eliminate the fraction.
Work:

7 0
3 years ago
Ken spent half of his money. The next day he earned $12. He now has $32. Which equation represents the situation?
AlexFokin [52]
I think the answer is 40
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Apple orchard sells Apple's in bags of 10. The orchard sold a total of 2,430 apples one day. How many bags of Apple's was this
zlopas [31]

divide them:

2430/10 = 243 bags

5 0
3 years ago
Other questions:
  • a licensed practical nurse vizag new uniform he pays $39 for the scrub pants $27 for the school top $49 for lab coat $69 to shoo
    14·2 answers
  • Jean climbed 2/3 of the distance to the top of the cliff as shown on the number line. Terry climbed 1/3 of the distance less tha
    13·1 answer
  • Which theorem shows that triangle ABC is approximately equal to triangle DEF?
    8·1 answer
  • What's the unit rate $4.80 for 6 cans
    10·1 answer
  • The storage box shown has these dimensions.
    13·2 answers
  • A gumball machine contains 23 Green gumballs 52 red gum balls 34 blue gum balls 61 yellow gumballs and 30 pink gumballs what per
    12·1 answer
  • How can I graph the inequality equation h &lt; -15
    14·1 answer
  • PLEASE HELP ME!! 30 points for right answer!
    8·1 answer
  • If something travels 4 meters in one second, what is its speed?
    5·2 answers
  • Simplify 3x^2(7x^2 + 2x -4)
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!