Your answer is b because the common denominator is 10 and so just look at my pic
Hello this is super easy i can help you
Answer:
$2000
Step-by-step explanation:
let x be the money she invested
lets assume this was for 1 year
0.09(x/2) + 0.07(x/2) = 160
multiply each side by 2 to cancel the denominators:
0.09x + 0.07x = 320
0.16x = 320
x = 2000
Answer:
35
Step-by-step explanation:
this is a right triangle g+55 is a right triangle as shown by the red square in the corner.
90-55=35
so g=35
97.45 / 5 = 19.49 per gallon
and then there is 21.95 per gallon
the better deal would be the 5 gallon bucket for 97.45 because if u buy it this way, it is cheaper by the gallon