1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elis [28]
2 years ago
11

The six-pack of rolls sells for $5.28. What is the price for one roll?

Mathematics
2 answers:
Fiesta28 [93]2 years ago
8 0

Answer:

0.88

Step-by-step explanation:

FrozenT [24]2 years ago
4 0

Answer:

88 cents

Step-by-step explanation:

$5.28 divided by 6 rolls=88 cents

You might be interested in
4 tomatoes cost $3.40 what is the unit rate
IRINA_888 [86]
The unit rat is the cost per 1 unit
cost per 1 tomatoe

3.4/4=1.7/2=0.85/1

unit rate is $0.85 per tomatoe
7 0
3 years ago
At the beach, Pancho and his sister both built sandcastles and then measured their heights. Pancho's sandcastle was 3/5 of a foo
lord [1]

1/5 of a foot

Simply subtract the height of Pancho’s sandcastle (3/5 of a foot) minus the height of his sister’s sandcastle (2/5 of a foot) to find a difference of 1/5 of a foot, meaning Pancho’s sandcastle was 1/5 of a foot taller than his sister’s sandcastle.

7 0
3 years ago
What negative number times 4 equals 0
oksian1 [2.3K]
Only answer that can give u zero is zero
5 0
2 years ago
Kerri ran the same distance in four different races. Her times were 18.04 seconds, 21.39 seconds, 12.99 seconds, and 14.14 secon
Delvig [45]
16.64 average of the four races that kerri ran in seconds.
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Ed counts 23 black cars, 9 red cars, 17 blue cars, 25 white cars and 21 silver cars during 20 minutes of watching. How many more
amid [387]
23 black cars
9 red cars
17 blue cars
25 white cars
21 silver cars

(white cars + blue cars) - (sliver cars + red cars)
(25 + 17) - (21 + 9)
(42) - (30)
12 more blue and white cars
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Create an equation with at least two grouping symbols for which<br> there is no solution
    5·1 answer
  • 35 points. need help asap
    5·1 answer
  • 35.<br> Write the fraction<br> in simplest form.<br> 40
    11·2 answers
  • What is the slope of the line below? If necessary, enter your answer as a
    12·2 answers
  • Please answer this<br><br> (I don’t know what else to put, it need 20 characters)
    5·2 answers
  • What is the answer to y=3x-2​
    15·1 answer
  • For every 5 coins carmen gets ,she gives 2 to her brother Frankie.If carmen has 9 coins,howmany coins does Frankie have?
    6·1 answer
  • How many bracelets did christa sell in July? HELP ASAP PLEASEEE
    6·2 answers
  • A chess club 20 with members is electing a new president. Lashonda received 8 votes. What percentage of the club members voted f
    8·1 answer
  • Directions for (1-5): Plot the following on a number line<br> 0.75<br> 1.5<br> -2 ¾<br> -3 ⅕<br> 6.8
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!